Gündem

İstanbul Valiliği’nden Kaçak Suriyelilere 20 Ağustos’a Kadar Süre

Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan sığınmacı sorununa dair ilk adım İstanbul Valiliği’nden geldi. İstanbul Valiliği bir basın açıklaması yaparak kentte bir milyondan fazla kayıt dışı kaçak göçmenin olduğunu ifade etti. 

İstanbul Valiliği kaçak göçmen konusunda denetimler olacağını ifade etti. Göçmenlere 20 Ağustos tarihine kadar süre tanıyan İstanbul Valiliği o süreçten sonra yakalananların geri gönderileceğini ifade etti. 

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN SURİYELİ KARARI

İstanbul Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasında İstanbulda toplam 1 milyon 69 bin kayıtlı yabancının olduğu ifade edildi. Bu yabancıların 547 bini Suriyeli, 522 bini ise başka ülke vatandaşı. Valilik bundan sonraki süreçte kayıt dışı kaçak göçmenler için denetim artacağını ifade ederek kaydı İstanbul’da olmayanların kayıtlı oldukları illere geri gönderileceği bildirildi.

”Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul ilinde kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir. Belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, İçişleri Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir.”

Bunun yanında göçmenlere bir uyarının daha bulunulduğu basın açıklamasında mağduriyetlerin önlenebilmesi amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından yapılan kontrol ve denetimlerde göstermek üzere pasaport ve/veya Geçici Koruma Kimlik Belgelerini yanlarında bulundurmaları gerektiği ifade edildi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir