Gündem

İstanbul’da okullar depreme hazır değil! Çok sayıda okul apartmandan bozma!

İnşaat Mühendisleri Odası, Başkanı Cemal İstanbul Valiliğinin verilerine dayanarak açıklamalarda bulundu. Valilik tarafından İstanbul’da bulunan 7 bin 437 okul binasından sadece 1135 okul binası depreme karşı hazırlanmış durumda olduğunu ve bu okullarda okuyan öğrenci sayısı ise 3 milyon 175 bini geçtiğini raporlamıştı. Raporda açıklanan veriler üzerine konuşan Gökçe İstanbul’da özellikle özel okulların apartmandan bozma olduğunu ve depreme bu okulların deprem için önlem almadıklarını söyledi. Gökçe konuya ilişkin olarak, “Bu veriler depremden daha ağır. Çünkü okullar, hastaneler depremlerde hiç hasar görmemesi gereken yapılardır. Çünkü deprem sonrası insanların ihtiyaçlarını karşılayacakları yapılardır bunlar aynı zamanda. Ayrıca depremin gece olacağı gibi bir durum söz konusu değil. Eğitimin öğretimin yapıldığı zaman da deprem olabilir. Dolayısıyla binlerce öğrencimiz, binlerce insanımız hayatını kaybedebilir.” açıklamasını yaptı.

Okullar son depremlerden sonra gündeme geldi

Elazığ, Malatya ve Manisa gibi illerden gelen büyük şiddetli deprem haberlerinden sonra İstanbul’daki okulların gündeme gelmeye başladığını söyleyen İMO Başkanı, “Apartmandan bozma hastaneler var, apartmandan bozma vakıf okulları, özel okullar var. Dolayısıyla bunların tümünü birlikte düşünmek artık anlamsız, gereksiz birilerine çıkar sağlayacak ama İstanbul’un geleceğini hatta ülkenin geleceğini karartacak projelerden vazgeçerek okulları ve İstanbul’da ki yapı stokunu mutlaka ve mutlaka deprem güvenlikli hala getirmek gerekir” dedi.

Kanal İstanbul’a harcamayın okulları güvenilir yapın

İstanbul’da meydana gelecek 7 ve üzeri bir depremde binlerce yapının yıkılacağını aktaran Gökçe konuşmasında “Eğer öyle bir irade olsa deprem yaşamış olmamıza rağmen Kanal İstanbul projesini hala gündemde tutmazlar. Biz açıklama yaptık dedik ki artık Kanal’ı falan bir tarafa bırakın bu proje için harcanacak parayla bütün Türkiye’deki yapı stoku başta okullar olmak üzere deprem güvenlikli hale getirilebilir. Elazığ’da şahit olduk, küçük bir deprem olmasına rağmen 41 yurttaşımızı kaybettik. Binlerce insanımız da sokakta kaldı. İstanbul depremi Elazığ’da ki depreme benzemez. 7 ve üzeri büyüklükte olacak binlerce yapı yıkılacak yerle bir olacak, ağır hasar görecek. En azından 3 milyon mertebesinde insanımız sokakta kalacak.”açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir