Gündem

İşten Ayrılan EYT’lilere Verilen Kıdem Tazminatı Kaldırılacak Mı?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlara yaşı beklemek için işten ayrılma durumunda verilen kıdem tazminatı konusunda açıklamalarda bulundu.

Cengiz Delibaş konuya ilişkin açıklamasında bu tazminatın yanlış bir uygulama olduğunu ve kaldırılması gerektiğini söyledi. 

EYT’LİLERE VERİLEN KIDEM TAZMİNATI KALDIRILSIN TALEBİ

EYT’li vatandaşlara sağlanan kıdem tazminatı konusunda açıklamalarda bulunan TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, EYT’li vatandaşlara sağlanan kıdem tazminatı uygulamasının kötüye kullanıldığını öne sürdü.

EYT’li deneyimli çalışanların, 15 yıllık çalışma sonrası kıdem alabilmek adına yaşı bekleme bahanesiyle işi bıraktıklarını söyleyen Cengiz Delibaş, bu işçilerin daha sonra başka işlerde çalıştıklarını söyledi.

Bunun yanında Cengiz Delibaş 15 yılı doldurmayanların da kıdem tazminatını alabilmek için işi yavaşlatıp kendilerini işten attırdıklarını söyledi

TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş’ın Konuşması

“Bir mahkeme işçi lehine karar verince onu diğer mahkemeler de izledi. Ardından Yargıtay’ın bütün daireleri de bu kararlara uydu. Bazı mahkemeler, ‘Kıdem tazminatını alır ama başka işe giremez’ dedi. Yargıtay bunu da esnetti, ‘Hayatın doğal akışına aykırı. Kıdem tazminatını da alır, başka işe de girebilir’ dedi. Bu durum yargıyı zedeliyor. İşçiyi koruyalım ama işverenin hakkı ne olacak? Başından beri dedim ki, ‘Gelin kanuna, yaşı bekleyenler kıdem tazminatına hak kazanamaz diye bir cümle yazalım.’ Bunu yapsaydık, çok kolaydı. Şimdi hükümet yapmaya kalksa, sendikalar ortalığı ayağa kaldıracak. Oysa bu hak kötüye kullanılıyor. Bu durum adeta kangrene dönüştü. İnşallah bir irade çıkar da bunu düzeltir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir