Gündem

İzmir İçin 7 Üzeri Deprem Uyarısı Yapıldı: 70 Bin Bina Yıkılacak ve 30 Bin Kişi Hayatını Kaybedebilir

Son günlerde sık sık meydana gelen depremlerden dolayı vatandaşlar tedirgin olmaya başladı. Türkiye 41 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ ve Malatya depreminin şokunu atlatmaya çalışırken, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından bugün bir rapor açıklandı. Seferihisar ve Balçova’daki binalarla hazırlanan rapora göre 70 bin bina 7 şidddetindeki bir depreme dayanamayacak.

70 BİN BİNA YIKILACAK VE 30 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR

İzmir’deki 670 bin binadan 70 bininin, 7 ve üzerindeki bir depremde yıkılacağı veya ağır hasar alacağı öngörülen raporda bulgular ışığında can kaybının ise 30 bin olacağı tahmin ediliyor.

İMO Şube Başkanı Gürkan Erdoğan konu hakkında bir açıklama yaptı. Erdoğan yaptığı açıklamalarında Seferihisar ve Balçova özelinde yaptıkları raporu açıkladıklarını ancak kentin bütününe dair bir veriye sahip olmadıklarını ifade etti.

“ŞAŞIRTICI RAKAMLAR DEĞİL”

Konu ile ilgili olarak Gürkan Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Yaptığımız araştırmaya göre ağır hasarlı ve yıkılacak bina oranı yüzde 12-13. Biz bu oranı, Balçova ve Seferihisar’da yapılan çalışmaları tüm kent geneline yayarak elde ettik. Aslında bu rakamlar, çok da şaşırtıcı rakamlar değil. Gölcük depremine baktığımızda, burada aynı rakamlara ulaşılıyor. Yüzde 6-7 civarında bina yıkılıyor. Yine aynı oranda da bina ağır hasarlı hale geliyor. Ülkenin tamamında yapı stokunun aynı olduğunu düşünürseniz, bir sınavdan geçtik. Gölcük depremi. Burada elde ettiğiniz sonuçları aslında kabaca diğer yerlerde de görebilirsiniz”

“BÜTÜNE DAİR BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ”

Açıklamalarında depreme yönelik çalışmaların yapılması halinde, önce mevcut duruma dair tam olarak bilgi sahibi olunması gerektiğini belirten Gürkan Erdoğan şöyle devam etti:

“Bütüne dair bilgi sahibi değiliz. Kentin bütününe dair bilgimiz yok. Depremle ilgili çalışmalar başlayacaksa, önce mevcut durumu bilmemiz gerekiyor. Vatandaş içinde oturduğu binanın riskli olup olmadığını bilmek zorunda. Yüzde 6-7 gibi bir rakamın en az yarısı kolaylıkla inşaat mühendisleri tarafından gözlemsel raporlarla, çok basit bir karot alarak tespit edilebilir. Can kaybı bugünden yarına azaltılabilir. Yeter ki bu konuda kararlılık olsun”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir