Gündem

Japonlar Ülkemizi Sevdi! Turizmde Rekor Kırıldı

2019 yılı Şubat mart aylarında ülkemize gelen turist sayısı 2018 Şubat Mart dönemine oranla yüzde 28 artış göstererek 13 binden fazla turiste ülkemizi ziyaret etmiş oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada 2019 yılında Japonya’da Türk kültür yılı etkinlikleri kapsamında tanıtım çalışmalarının sonuç verdiğini duyurdu.

 Japonların yeni notasının artık Türkiye olduğunu söyleyen Turizm ve Kültür Bakanlığı Japonya ile birlikte kısa süre önce top ya da gerçekleştirilen ve Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi”nin açılışı kapsamında yürütülen turizm faaliyetleri Japon turist sayısında önemli artışa neden olduğu açıklandı.

Geçen yılki rakamlar baz alındığında 2019 yılına oranla Türkiye’ye gelen turist sayısı bir önceki yılın aynı döneminde artış gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ocak Şubat döneminde sınır giriş çıkışlarında ele aldığı ilk 2 ayda bir de 7,4 artış göstererek 3.209.000 yabancı turist ülkeye geldi. 

Türkiye’de en çok giriş yapılan şehir ise İstanbul oldu. Türkiye’ye en çok ziyaret eden ülke sıralamasında 3. sırada Almanya yer alıyor. Almanya 2019 yılının ilk 2 aylık döneminde ikinciliğe yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir