Gündem

Kadınların coronavirüse yakalanma ihtimali erkeklere göre daha az!

Tüm dünyanın hakkında gelişmeleri merakla okuduğu virüs hakkında bir tıp dergisinde önemli bilgiler verildi. Binlerce kişinin hastalanmasına neden olan virüs için hasta olan ilk 99 üzerindeki araştırmayı raporlayan makalede kadınların erkeklere göre virüse yakalanma ihtimalinin daha az olduğu ortaya konuldu.

Sosyal ve kültürel olabilir

Çin’de yapılan ilk araştırmanın verilerine göre kadınların vürüse yakalanma ihitimali erkeklere göre yüzde 20 daha az. Uzmanlar tarafından bunun nedeninin iki teze dayandığı söyleniyor. İlk değerlendirme olarak erkekler kadınlardan daha ağır hastalık geçirmiş olma ihtimali ve bu nedenle hastanede tedavi görmeleri ggerekebiliyor. İkinci olarak da salgın başladığında, sosyal ve kültürel nedenlerle erkeklerin virüse yakalanma olasılığı daha yüksek olması.

X kromozomundan kaynaklanıyor olabilir

Konuyla ilgili olarak, Çin’in Wuhan kentindeki Jinyintan Hastanesi’nden Doktor Li Zhang açıklama yaptı. Doktor, kadınların virüse yakalanma ihtimalinin erkeklerden daha az olduğunu söyleyerek, “Kadınların viral enfeksiyonlara karşı duyarlılıklarının daha az olması, bağışıklıkta önemli bir rol oynayan X kromozomundan ve seks hormonlarından kaynaklanıyor olabilir. Bu da kadınların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olmasında önemli bir rol oynuyor.” dedi.

Kadınlarda görülme oranı erkeklere yaklaştı

Çin’de yapılan ilk araştımanın verilerine göre kadınların vürüse yakalanma ihitimali erkeklere göre yüzde 20 daha az.Ancak Çin’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin açıkladığı son veriler, virüsün kadınlarda görülme oranının erkeklere yaklaştığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir