Gündem

Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Sorunları TBMM Gündeminde

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi tarafından Belediyelerdeki taşeron işçilerin sorunları hakkında açıklamalarda bulundu. 

Feridun Bahşi açıklamalarınıBelediye taşeron işçiliğinden sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için gerçekleştirdi.

Ayrıca İYİ Parti’li Feridun Bahşi açıklamalarını Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerçekleştirdi.

FERİDUN BAHŞİ’NİN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bahşi açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine aktarılan işçiler maalesef mutlu değiller. Bu işçiler kadroya geçtikten sonra Sosyal haklar yönünden değişen hiç bir şey olmamış, hatta geriye gidiş olmuştur.

Taşeronda çalışırken maaşları, asgari ücret artı eğitim durumuna göre yüzdelik farklar yansıtılarak ödeniyordu. Fakat kadroya geçince bu fark ödemesi kaldırıldı.

Yine kamu iş toplu sözleşmesine dâhil edilmedikleri için her 6 ayda bir % 4 zamma mahkûm edildi. Halen bir köle düzeni içinde yokluk ve yoksullukla çalıştırılmaktadır. Tayin hakkı verilmediği için de aile bütünlükleri bozulmuş durumdadır. Taşerondan belediye şirketlerine geçirilen bu işçilerin sorunları acilen çözüme kavuşturulmalıdır.

Belediye ve İl Özel İdare şirketleri işçileri ilave tediye ücretinden yararlanamamakta olup bazı belediyelerde de maaşların zamanında yatmadığı şikâyetleri gelmektedir. Buralarda çalışan işçilerde sürekli işçi kadrosuna geçirilerek bu mahrumiyetler son bulmalıdır.

kararları uygulanmamakta işe iade davalarını kazanan işçiler kadroya alınmak için başvurduklarında ret cevabı almaktadırlar. Bu konuda da bir düzenleme yapılmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir