Gündem

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan Kira Yardımı Kararı

Bilindiği üzere devlet belirli koşullar altında vatandaşlara kira yardımında bulunuyor. Vatandaşların kira yardımı alması için riskli yapılardan otururken kiraya çıkması gerekiyor. 

Bu kapsamda riskli bir yapıda otururken kiraya çıkan bir vatandaş kira yardımı talebinde bulundu. Ancak belediye vatandaşın bu talebini geri çevirdi. Kira yardımı talebi geri çevrilen vatandaş daha sonra Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulundu. 

İşte yaşanan olaya dair süreç ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun vermiş olduğu karar.

KDK’DAN KİRA YARDIMI KARARI

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bir vatandaş evinde yıkılma riski olduğundan dolayı kiraya çıktı. Vatandaşın evinden ayrılmasından kısa süre sonra evin bulunduğu bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Kentsel dönüşümün ardından vatandaş belediyeden kira yardımı talep etti. Belediye ise vatandaş tarafından yapılan kira yardımı başvurusunu ‘sen riskli olduğu için evinden ayrıldın’ diyerek kabul etmedi.

Kira yardımı alamayan vatandaş ise Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvuruda bulundu. KDK yaşanan olay ile ilgili hem Çevre Bakanlığı’ndan hemde Bağcılar Belediyesi’nden belge talep etti. Belgelerin ve başvurunun incelemesinin ardından Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşın talebinin mevzuata uygun olduğu ve hakkaniyetli bir idare için kira yardımının verilmesi gerektiğini ifade etti.

KDK kararının ardından vatandaş belediyeye tekrar başvuru yaptı ve başvurusu kabul edildi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir