Gündem

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiye Zam ve KİT’lere Kadro Verilecek Mi?

Kamu gündeminin en önemli gündem maddelerinin başında taşeron işçi konusu gelmeye devam ediyor. KHK kapsamında yapılan düzenlemeler ile kadroya alınan taşeron işçiler zam konusunda beklenti içerisindeler. 

Taşeron işçi konusunda ayrıca KİT çalışanları da uzun süredir kadro bekliyorlar. Bu iki konuya dair detayları ve önümüzde ki süreçte yaşanması beklenen gelişmeleri değerlendiriyoruz. 

KADRO ALAMAYAN KİT ÇALIŞANLARI

Taşeron işçi konusunun en uzun süredir çözülemeyen sorunu kadro alamayan KİT çalışanları oldu. Bu konuda hükümet kanadından zaman zaman açıklamalar geldi. Kamuda yer alan açıklamalarda; bu çalışanlar için bir düzenleme yapılacağı ve kadroya alımların olacağı bildirilmişti.

Bu konuda çalışmaların olduğu da gelen açıklamalar arasında yer aldı. Ancak KİT çalışanlarının kadro konusunda henüz somut bir adım atılmadı. 

KİT çalışanları işçi sendikalarının bu konuda çalışmalarına hız vermelerini ve en kısa sürede kadroya geçişin sağlanması gerektiğini ifade ediyorlar. 

TAŞERON İŞÇİNİN ZAM KONUSU

Kadroya alınan taşeron işçiler  de zam konusunda bazı beklenti içerisindeler. Zira toplu sözleşme kapsamında işçilere yalnızca yüzde 4 zam yapıldı. Bu zam sornası ise bazı işlerin maaşları asgari ücretin altında kaldı ve ek düzenleme yapılması gerekti.

Bazı belediyeler ve belediye iştirakleri bu konuda ciddi adımlar attılar. Bünyelerinde çalışan işçilere çeşitli oranlarda zam yapan belediye başkanlıkları işçilerin beklentisini karşıladılar. Bu konu içinde hükümetten açıklama gelmişti. Binali Yıldırım açıklamasında bu durumun adaletsiz olduğunu ve zam alamayan işçiler için çalışmaların olduğunu vurgulamıştı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir