Gündem

Kemal Kılıçdaroğlu: En Güzel Başkanlık Sistemi Amerika’da, Oturalım Konuşalım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi’ye açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin konular hakkında değerlendirmelerde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, siyaset gündeminin sık konuşulan konu başlıklarından olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine dair açıklamalarda bulundu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDNA HÜKÜMET SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine dair süregelen tartışmalar ile ilgili olarak ABD’nin yönetim sistemini örnek gösterdi. Bu konuda en güzel başkanlık sistemi Amerika’da oturalım konuşalım diyen Kılıçdaroğlu, ABD’de ki başkanın büyükelçi bile tayin edemediğini ifade etti. 

”En güzel başkanlık sistemi Amerika’da. Oturalım konuşalım… Oradaki başkan büyükelçi bile tayin edemiyor. Onu da tartışalım. Devasa kurumlar var orada. O kurumların benzeri Türkiye’de de olmalı. Merkez Bankası’na müdahale etmeyecekseniz, Gelir İdaresi Başkanı’na ‘Şu benim rakibim bunun hesaplarını denetleyin, vergi açısından öbür rakibi değil onu koruyun derseniz bu olmaz.”

Konuşmasının devamında CHP olarak parlamenter sistemi tercih ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu o sisteminde tartışabileceğini söyledi. Sistemi oluşturmanın kolay olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Bizde ise neredeyse Tazminat’tan bu yana süregelen bir sistemimiz var. Dolayısıyla bu sistemin aksaklıklarını düzeltmemiz gerekirken tersine dünyada hiç örneği olmayan ucube bir sistem geldi. Ve o sistem Türkiye’yi perişan etti.” ifadelerini kullandı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir