Gündem

Kenevirin mucizevi faydalarını okuyunca çok şaşıracaksınız! Gerçek mucize keneviri kim neden yasakladı!

Son zamanlarda adını sık duyduğumuz kenevir bitkisi yani diğer adıyla esrar olan bu mucizevi bitki nedir, faydaları nelerdir, kenevir hangi alanlarda kullanılır ve yetiştirilmesi hakkında detaylı bir kaynak hazırladık, işte detaylar.

Esrar, kenevir otundan (Cannabis) elde edilen maddeye verilen isimdir. Bu otun yetiştirilmesi kolay ve maliyeti düşük olduğundan geçmişten günümüze alkole alternatif olarak kullanılmıştır. Kenevir; sanayi alanında, insanlar arasında keyif verici olarak, daha eski toplumlarda ise dinsel ayinlerde, tıp alanında ve birçok alanda binlerce yıldır insanların hayatlarında var olmuştur.

Öyle bir bitkidir ki yüksek kalitede kağıt, kumaş, ilaç, kozmetik ve sabun üretiminde kullanılmaktadır. Gün geçtikçe azalan petrol ve petrokimyasal maddelere ek bir alternatif sağlamaktadır. Kenevir namı diğer esrar, AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin etkilerini azaltmaktadır. Fakat tüm bunlara rağmen üretimi konusunda hala tartışmalar devam etmektedir. Çoğu alanda insanlara hizmet eden bu bitkinin yasal olmadığını düşünün.

Mucizevi olan kenevirin çok şaşırabileceğiniz yararlarından kısa olarak bahs edecek olursak;

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.

Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir.

Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.

Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda…

Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.

Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.

Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.

İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir.

Kenevir ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir.

Kenevir, AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır

Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.

Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.

Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.

Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.

Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.

Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.

Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur.

Sayısız faydası olan kenevir, bir zamanlar dünyanın en önemli üretim bitkilerinden biriydi ama bugün, üretimi yasak.

KENEVİRİ KİM NEDEN YASAKLADI?

W. R. Hearst, 1900’lü yıllarda Amerika’da gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Ormanları vardı ve kağıt üretiyordu. Eğer kenevirden kağıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi.

Rockefeller, dünyanın en zengin adamıydı. Petrol şirketi vardı. Bio yakıt olan kenevir yağı da, elbette onun en büyük düşmanıydı.

Mellon, Dupont şirketinin ana hissedarıydı ve petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. Ve kenevir endüstrisi, onun pazarını tehdit ediyordu.

Sonra ise, Mellon ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oldu. Bu bahsettiğimiz büyük isimler yaptıkları toplantılarda, kenevirin bir düşman olduğuna karar verdiler. Ve onu ortadan kaldırdılar. Medya aracılığıyla, marihuana sözcüğüyle birlikte keneviri, insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar. Kenevir ilaçları piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimnyasal ilaçlar aldı. Kağıt üretimi için, ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı.

Ve derken dünyamızı plastik çöplerle, zararlı atıklarla donattık…

İnsanoğlu, doğayı tüketmenin bir yolunu her zaman bulur ne de olsa; değil mi?

KENEVİR TOHUMU NEDİR?

Kenevir (Cannabis) bitkisinin küçük tohumlarıdır. Anadolu’da ‘çedene’ adıyla da bilinmektedir. Ülkemizde genellikle kuş yemi olarak da kullanılsa da sağlığa olan faydalarının anlaşılmasıyla son yıllarda mutfakta daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

KENEVİR TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Kenevir tohumları çiğ olarak, kavrularak ya da çeşitli tariflerin içerisine ilave edilerek kullanılabilir. Böreklerin üzerine çörek otu gibi serpilebilir, kurabiye ve keklere katılabilir, müsli karışımlarının içine eklenebilir.

KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri ve folik asit (B9) bakımından zengindir.

Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini içerir.

Protein bakımından oldukça zengindir. İnsan vücudunun işleyişi için oldukça önemli olan aminoasitleri içerir. Günde 3 yemek kaşığı kenevir tohumu tüketmek, bir kişinin günlük protein ihtiyacının üçte birini karşılar. Özellikle vegan ve vejetaryen beslenenler için ideal bir besindir.

GLA (gama linolenik asit) adı verilen bir yağ asidi de içeren kenevir tohumu, bu özelliği sayesinde vücuttaki hormon dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Omega yağ asitleri bakımından oldukça zengindir, bu sayede beyin sağlığını destekler.

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kalp-damar sağlığını da korur.

Saç ve cilt sağlığı için faydalıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde saçların ve cildin daha parlak, canlı görünmesine yardımcı olur.

Adet döneminde yaşanabilen çeşitli sorunları önlemeye yardımcı olur. İçerdiği gama linolenik asit, hormon dengesini desteklerken, hormonal sorunlara bağlı yaşanan adet öncesi sendromu, aşırı ağrılı adet gibi sorunları önler.

Kenevir tohumu, oldukça iyi bir lif kaynağıdır. Bağırsakların işleyişini kolaylaştıran içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler, ishal ve kabızlık gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur.

İçerdiği yüksek oranda magnezyum sayesinde uyku sorunları için de oldukça faydalıdır. Melatonin eksikliğinden kaynaklanan uykusuzluk gibi problemleri azaltmaya yardımcı olur, melatonin hormonu salınımını kolaylaştırır.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

İçerdiği vitaminler ve özellikle demir sayesinde, kansızlık ve kansızlığa bağlı yaşanabilen yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetlerin önlenmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir