Gündem

Kıdem Tazminatı Mirasçılara Ödenir Mi?

Türkiye geneli özel sektörde çalışan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşların işlerine devam etmelerinde en önemli dayanakları ise kıdem tazminatı. 

Çalışan personellerin işten çıkarılmaları durumunda ödenen kıdem tazminatı konusu oldukça geniş kapsamlı. Bu çerçevede bu haberimizde siz okuyucularımıza kıdem tazminatının mirasçılara ödenip ödenmeyeceği konusunun detaylarını derledik.

KIDEM TAZMİNATI MİRASÇILARA ÖDENİR Mİ?

Kıdem tazminatının alınması için çalışanın işten çıkarılmış olması gerekiyor. Sadece işten çıkarılmak da yeterli değil tazminat alabilmek için işçilerin haklı olmayan nedenlerle işten çıkarılmaları gerekiyor. Ayrıca bazı durumlarda istifa etseniz de kıdem tazminatı alabiliyorsunuz. 

Bu çerçevede kıdem tazminatı almaya hak kazanmış bir çalışan vefat etmesi durumunda geride kalan mirasçıları yani hak sahipleri bu tazminatı alabilirler mi?

Sorunun yanıtı; Evet alabilir. Kıdem tazminatı alacak bir kişi vefat ettiğinde geride kalan mirasçılarına veraset ilanında yer alan oranlarda tazminat ödemesi yapılır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdemi tazminatı işçinin işe başladığı tarihten itibaren brüt ücreti üzerinden hesaplanır. İşe başlama tarihinden çıkış tarihini yazıp brüt ücretinizi belirttiğiniz anda alacağınız kıdem tazminatı hesaplayabilirsiniz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir