Gündem

‘Kırmızı kod’ verilen o ilde okullar tatil olacak mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sabah yapılan açıklamada Antalya’da şiddetli fırtına nedeniyle kırmızı kot uyarısı verilmişti. Şiddetli fırtına ve yağış uyarısı verilen Antalya’da okulların tatil edilmesi ile ilgili kafalarda soru işareti oluştu.

 Valilikten açıklama

Antalya Valisi Münir Karaloğlu Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Türkiye’de ilk kez kırmızı kod uyarısı yaptığı Antalya’ya ilişkin açıklamasında, “Vatandaşlarımızın duyarlı olmasına ihtiyaç var. Özellikle gece saatlerinde, su basması tehlikesine karşı tedbirli ve dikkatli olmasını, uyanık olmasını öneriyoruz. Şu anda 1452 personel hazır durumda, 252 iş makinası ve 124 kamyon ile olayı takip ediyoruz. Ama bir olumsuz yaşanması durumunda da biz kamu kurumları olarak belediyelerimizle beraber vatandaşımıza yardımcı olmak üzere hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

 Vali Karaloğlu saat verdi

Vali Karaloğlu konuşmasının devamında bir kriz merkezi oluşturduklarını ve olayı yakından takip ettiklerini dile getirerek, “

Şu ana kadar Antalya ve çevresinde yağış miktarımız, beklediğimiz yağışlar düşmüş değil. Ama esas beklentimiz, yine Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzün uyarısı; bugün saat 18.00’den sonra gece yarısı esas yağış miktarımız hızlanacak, esas yağışı gece alacağız ve sabah 08.00’e kadar şiddetli yağış devam edecek. Şu anda verilen kırmızı alarmın sonuçları doğmuş değil.  

Bugün 18,00 ile sabah 08,00 arasında yağış miktarının artacağını bekliyoruz. Hem büyükşehir belediyemizin hem diğer kamu kuruluşlarımızın teyakkuz hali devam edecek. Biz dün ne yaptık? Meteoroloji Bölge Müdürümüz bizi aradıktan sonra, biz bu binada vali yardımcımızın başkanlığında hem büyükşehir belediyemiz, hem uyarının içinde kalan 7 ilçe belediyemizden görevliler, hem kara yollarımız, DSİ’miz ile bir kriz merkezi oluşturduk. Olayı yakından takip ediyoruz. Bu gece de bu takibimiz devam edecek” dedi.

 ‘Öyle bir şey söz konusu değil’ 

Konu ile ilgili binlerce mesaj aldığını dile getiren Antalya valisi, risklere göre tedbir aldıklarını fakat okulların tatil olma gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı. 

 Kırmızı kod nedir?

Türkiye’de ilk defa Antalya’ya verilen kırmızı kod uyarısı nedir? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılında yürürlüğe aldığı renk kodlu uyarılar, meteorolojik hadiselerin boyutlarını ifade etmesi açısından önem arz ediyor. Kırmızıkodlu uyarı, havada tehlikeli durum olduğunu ifade ediyor. … Kırmızı kodlu uyarı, havayla ilgili “çok tehlikeli durum”un olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir