Gündem

Konkordato İlan Eden Şirket Sahibin Mallarına El Konulsun Borçlarını Devlet Ödesin Talebi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda ticaret alanında sorun olan konkordato konusuna değinen Gürsel Baran, konuya dair önerilerini sundu. 

Bu konuda Avrupa’da uygulanan modeli örnek gösteren ATO Başkanı Baran’ın açıklamaları şu şekilde,

ATO BAŞKANININDAN KONKORDATO TALEBİ

ATO Başkanı Gürsel Baran yapmış olduğu açıklamasında konkordato ilan eden şirket sahiplerinin villasında oturup son model arabaya binmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye’deki konkordato uygulamasında eksik olduğunu ifade eden Gürsel Baran, Avrupa’da uygulanan modelleri öneri. Avruda sistemin nasıl işlediğini açıklayan ATO Başkanı, Avrupa’da bir firmanın konkordato talebinin kabul edilmesi durumunda tüm malvarlığıan el konulduğunu açıkladı. Borç sahibinin dükkanına, arabasına, evine el konularak devletin borçları üstlendiği ve şirket sahibini de asgari ücretle maaşa bağlaığını açıklayan Gürsel Baran el konulan mallar ile de borçların ödendiğini söyledi. 

Bu şekilde alacaklıların mağdur olmadığını ifade eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran konuşmasının devamında şu açıklamada bulundu. 

”Alacaklılar mağdur olmadığı gibi piyasa işleyişi de normal şekilde devam ediyor. Konkordato süreci sonunda şirket bilançosunu borçlarını kapatmışsa malları iade edilerek süreç tamamlanıyor. Böylece hem suistimallerin önüne geçilmiş oluyor hem de bir şirket yüzünden onlarca şirket zor durumda kalmıyor.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir