Gündem

Korona Virüsü Türkiye’ye Sıçrarsa Alınacak Önlemler Belli Oldu

Korona Virüsün İstanbul’a sıçradığı iddiası çok büyük korku yaratmıştı.Bunun ardından olayın doktor hatsaı olduğu ortaya çıkmış ve Sağlık Baknaı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Koca açıklamalarında Korona Virüse rastlanmadığını bunun doktor hatası olduğunu ve doktor hakkında soruşturma başklatıldığını belirtti.

Peki virüs ülkemize sıçarsa nasıl önlemler almalıyız? Detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz…

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, koronavirüsünün yayılmasını önlemek için uygulanacak genel önlemleri açıkladı. Buna göre hastaların kalabalık ortamlarda bulunmaması gerekiyor. Ayrıca kalabalık ortamda bulunmaları gerekiyorsa basit cerrahi maske kullanmalıdır.

El hijyenine çok dikkat edilmelidir (eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve su yoksa gözle görülür kirlenme yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır).

Bunun yanı sıra vatandaşların ellerini yıkamadan gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmamaları gerektiği belirtilirken solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, hapșırık, nefes darlığı vb.) olan hastalarla maskesiz yakın temas edilmemelidir.

Ayrıca öksürürken ve hapșırırken ağız ve burun mendille kapatılmalı, ardından mendil çöp kutusuna atılarak ellerin yıkanması gerekiyor. Mendil yok ise ağzın ve burnun dirseğin ön yüzüyle kapatılması gerekiyor.

Sık kullanılan nesneler ve yüzeyler temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Hasta kișilerin havlu gibi kișisel eșyaları ortak kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir