Gündem

Korona Virüsünün Ardından 5 Ülkede Yeni Salgın ! Hızla Yayılıyor: 41 Kişi Hayatını Kaybetti

Korona virüsünün yeni bir virüs olan Lassa virüsü salgını gündeme geldi. Bu virüs hakkında merak edilenler açıklandı ve batı Afrika’da görülen akut viral bir hastalık olduğu belirtildi. Bu virüs ilk olarak Nijerya’nın Lassa bölgesinde görüldü ve virüsün ismi Lassa Ateşi veya Lassa Virüsü olarak kaldı.

BELİRTİLER 1-3 HAFTA SONRA

Etken Arenaviridae ailesine mensup, tek iplikli bir RNA virüsü olan Lassa ateşi, Multimammate rat olarak bilinen bir memeli kemirgen vasıtasıyla yayılmaya başladı.

Bu virüsün insanlara bulaşmasının en çok gıda ve solunum yolu ile olduğu belirtilirken ilgili kemirgenlerin idrarı ya da dışkısıyla temas ile başladığı düşünülüyor. Bu hastalığın belirtileri virüsle temasın 1 – 3 hafta sonrasında ortaya çıkıyor. Yüzde 80 hastada semptomların hafif ve tanı konulamaz halinde olduğu bildirildi.

Klinik olarak teşhisi zor olan virüsün Sierra Leone, Liberya, Gine ve Nijerya’yı kapsayan bölgelerde görüldüğü öğrenilirken, hastalıktan korunma için gıdaların uygun şartlarda saklanması ve temizlik kurallarına riayet edilmesi tavsiyesinde bulunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir