Gündem

KPSS, DGS, ALES, e-YDS Başvuru Ücretleri Meclis Gündemine Taşındı

ÖSYM Başkanlığı geçtiğimiz günlerde 2019 KPSS A Grubu ve Öğretmen Alan Bilgisi Testi için başvuruları kabul etti. On binlerce adayın başvuruda bulunacağı sınav için ÖSYM Başkanlığı adaylardan her test için 75 TL sınav ücreti talep etti. 

2019 KPSS ÖABT ve Alan Sınavlarına girecek bir adayın ortalama sınav başvuru ücreti ise 225 TL seviyesinde oldu. 

Sınav ücretlerinin 2018 yılında 60 TL iken bir yılda bu kadar zam yapılması adayların tepkisine neden olmuştu. Bu konuda siyasilerden de adımlar geldi. 

YÜKSEK SINAV ÜCRETLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM Genel Kurulu’na bir soru önergesi sundu. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde KPSS başvuru ücretinin 225 TL olduğu hatırlatıldı. Ayrıca DGS ve ALES içinde adayların 120, E-YDS için ise 240 TL sınav ücreti ödenmesi gerektiğinin ifade edildiği soru önergesinde yer alan sorular şunlar: 

* ÖSYM, 10 milyonun üzerinde adaya sınav hizmeti sunan bir kamu kurumudur. Kamunun her türlü eylem ve işlemlerinde kamu yararı bulunması anayasal bir zorunluluk olduğu halde öğrencilerimizden, işsizlerimizden böylesine fahiş başvuru ücretleri alınmasında nasıl bir kamu yararı bulunmaktadır?

* ÖSYM, kar etmek için mi kurulmuştur? Yoksa kar elde etmeye çalışan bir şirkete mi dönüşmüştür?

* KPSS 2019 ve ALES 2019 sınavlarının maliyeti ne kadardır? Nereye ne kadar harcanmıştır ya da harcanacaktır? Bu sınavlardan ne kadar ücret toplamıştır?

* ÖSYM son yıllarda yaptığı sınavlardan kar elde etmiş midir?

* KPSS giriş ücretinde; Anayasa gereği işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak amacıyla indirime gidilecek midir?

* Milyonlarca işsizimizin olduğu şu günlerde, emeği ile bir yerlere gelmeye çalışan vatandaşımız üzerinden kar elde etmeye çalışan ÖSYM’nin bu konudaki ücret belirlemelerine herhangi bir müdahaleniz olacak mıdır?

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir