Gündem

Kredi kartı borcu olanların dikkatine: Hak-iş’ten işçi için yapılanma talebi!

Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanma e çok vatandaşı olumsuz etkiliyor. 3 milyon 900 bin çalışanın ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçları nedeniyle çalışan kesim için yeniden yapılandırma olması gerektiğini söyleyen Hak-İş genel Başkanı Mahmut Arslan, gider kalemindeki artışın yükselmesine dikkat çekti. 2018 ve 2019’daki ekonomik sıkıntıların etkisinin hissedildiğini belirterek, “İşsiz stokumuz devam etmekte, kayıt dışı istihdamda 2019’da iki puanlık artış söz konusu. İşsizliklik Sigortası Fonu’ndaki dengeler ilk kez 2019’da gider kalemindeki artışla bozuldu, bu hepimizi endişelendiriyor” dedi.

Kart limitine göre değil gelirinize göre harcama yapın!

Hak-İş’ten kredi kartı borçlarının yapılandırılması talebi üzerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankalar birliği Başkanı işle görüşme gerçekleştirildi. Çalışanların hem ihtiyaç kredisi hem de kredi kartı borçlarındaki artış dikkat çekici düzeyde oluşuna dikkat çeken Arslan, sorunun çözümü konusunda da çaba sarf etmeye devam edeceğiz.”dedi.

”ASGARİ ÖDEME TUZAĞINA DÜŞMEYİN”

Hak-İş’in ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçlularıyla ilgili hazırladığı raporda, alacakların temizlenmesinin öncelikle bankaların sorunu olmakla birlikte sadece bankalara bırakılmayacak kadar da önemli bir sorun olduğu vurgulandı.Raporda, kredi borçlularına şu tavsiyelerde bulunuldu:

“Kart limitine göre değil gelirinize göre harcama yapın. Dönem sonu borcunun tamamını ödeyin. Asgari ödeme tuzağına düşmeyin. Hem taksitle ürün alıp hem de asgari ödeme yaparsanız, aldığınız ürünün fiyatı daha pahalıya mal olacaktır. Acil, küçük tutarlar ve kısa süreli olanlar dışında nakit ihtiyacınızı kredi kartından asla karşılamayın. İdari takipteyseniz bankanızdan kaçmayın irtibata geçin ve mağduriyetinizi samimi olarak anlatın. Kendi bankanız yapılandırmayı kabul etmezse diğer bankaların kapısını çalın. Hakkınızda icra takibi başlamışsa, yüksek faizlere itiraz edin. Avukattan destek alın. Birden fazla kredi kartıyla uğraşmak yerine limitlerin hepsini tek bir kartta toplayın.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir