Gündem

KYK Öğrenim Kredisi Alanlar için Son Dakika! Berat Albayrak’tan KYK Borçları Hakkında Flaş Açıklama!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ülke içi ekonomik gündemi değerlendirirken, beş milyon kişiyi ilgilendiren KYK borçlarıyla ilgili önemli açıklama yaptı. KYK borçları silinecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ile ilgili “Üniversite öğrencilerinin öğrenim kredisi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz” dedi. Beş milyon yurttaşı ilgilendiren bu açıklama, gençlere yeni bir umut yarattı. Döneminin rekorunu kıran KYK borçları, 5 milyon vatandaşı ilgilendiriyor. 2 milyar lirayı aşan borç, Bakan Albayrak’ın gündem konusu oldu. İşsizliğin artmasıyla birlikte doğru orantıyla artan KYK borçları, üniversiteli işsizlerin iş yaşamına atılırken düşündükleri başlıca konu oluyor. 

Borcunu Ödemeyenlere E-Haciz!

Gün geçtikçe KYK borcunu ödeyemeyen gençlerin sayısı artıyor. Üniversite öğrencilerinin üniversite yaşamı süresince geçimine katkı sağlayan öğrenim kredisi, öğrencilerin yaşamını kolaylaştırdığı için üniversitelilerin başlıca başvurdukları bir yöntem. Fakat öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 350 bini aşmış durumda. Toplamda 2 milyar lirayı geçen öğrenim kredisi borcu, gençlerin iş yaşamına atılırken kara kara düşünmesine yol açıyor. Geçtiğimiz ekim ayında 217 bin kişiye Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-haciz uygulandı.

Evlenince Kyk Öğrenim Kredisi Borcu Siliniyor mu?

Borcunu ödeyemeyen vatandaşların başlıca merak konusu da evlenince KYK öğrenim kredisi borcunun silinip silinmeyeceği oluyor. Gençler arasında popüler olan bu bilgi, kulaktan kulağa dolanıyor, fakat evlenince KYK borcunun evlenince silinmesi gibi bir durum olmuyor. Dönem dönem TBMM’de milletvekillerinin gündeme aldığı bu öğrenim kredisi borçlarının herhangi bir şekilde silinmesi şimdilik gündemde değil. Bu yüzden, öğrenim kredisi almış her vatandaş, borcunu ödemek durumunda kalıyor. Bakan Albayrak’ın konuyu ele almasıyla, gözler borçların silinmesi ya da yapılandırılmasına çevrildi.

KYK Öğrenim Kredisi Borcu Nasıl Ödeniyor?

KYK’nin verdiği öğrenim kredisinin geri ödemesi tüm gençlerin aklına takılan bir soru oluyor. Eğitim süresince alınan öğrenim kredisi, üniversite eğitimi bittikten iki sene sonraya otomatik olarak erteleniyor. Kredi, alınan dönem süresince Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) oranın ilave edilmesiyle geri ödeniyor. Üniversite eğitimi bittikten sonra borcunu öğrenmek isteyen öğrenciler, E-Devlet üzerinden borcunu görüntüleyebiliyor. Kredi kullananlar, borçlarını dilerse vadeli bir şekilde, dilerse borcun tamamını ödeyerek  kapatabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir