Gündem

Libya Zirvesi, bildirisi yayımlandı! Libya için siyasi süreç nasıl olacak?

Almanya’nın başkenti Berlinde düzenlenen Libya Zirvesi’ne çok sayıda ülke katım gösterdi. Zirvede Libyadaki siyasi süreç konuşuldu. Konferans bir sonuca bağlandı ve bir bildiri yayımlandı.

Yayımlanan bildirgede, Libya Temsilciler Meclisi tarafından onaylananı tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulması desteklendi. Libya Siyasi Anlaşması’nın siyasi çözüm için önem bir yol olduğu belirtildi. Bildirgede, “Merkezi ve sivil otoritenin kontrolünde birleşik bir Libya ulusal güvenlik sisteminin kurulmasını destekliyoruz” ifadesine yer aldı. Buna dayanarak askeri ve polis güçlerinin tek çatı altında birleşmesinin öngörüldüğüne değinildi.

ATEŞKES OLACAK MI?

Bildirgede, ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek ve denetimini sağlayacak, teknik komiteler kurulması için Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulunuldu. BM’nin taraflar arasında ateşkes için arabuluculuk yapması istenildi. Ateşkesin başlaması ile birlikte taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri gerektiğini belirtildi. 
Libya’da tüm taraflara özgür, kapsayıcı ve adaletli seçimlerle geçiş sürecini sonlandırmaları talep edildi. bildirgede, “Libyalılar tarafından yürütülen kapsayıcı siyasi sürece” tekrar dönülmesi talebine yer verildi.

İZLEME KOMİTESİ

Bildirgede, “BM bağlı olarak, Berlin zirvesi sonrasında koordinasyonu sürdürmek için bir Uluslararası İzleme Komitesi oluşturuyoruz” diye bilirtildi. Berlin Konferansına katılan tüm ülkelerin  ve uluslararası örgütlerinde olacağı Komitenin BM öncülüğünde koordinasyonu sağlayacağı belirtilen bildirgede, üst düzey yetkililerin katılımıyla aylık toplanacak Komitenin uzmanlar düzeyinde de 4 teknik çalışma grubunun yer alacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir