Gündem

Lise, Önlisans ve Lisans Mezunları İçin Askerlik Süresi, Maaş ve Bedelli Ücreti

Yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni sistemin nasıl işleyeceğine dair ayrıntılı bir sunum yaptı. 

Bakan Hulusi Akar yapmış olduğu sunumunda yeni askerlik sisteminin tüm detaylarını açıkladı. 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNİN TÜM DETAYLARI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yapmış olduğu açıklamasında her yıl askerlik çağı gelen 700 bin genç olduğunu ifade etti. Bu gençler yeni askerlik sisteminde eğitim durumları ve seçimlerine göre  bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik yapabilecekler ve bu sistem sürekli olacak.

Yeni sistemde bedelli askerlik başvurusu ihtiyaçtan fazla bedelli askerlik talebi olursa kura çekilecek. Bakan Akar bu kura sistemine dair kuralların belirlendiğini ifade etti.

Lise Mezunları

Lise mezunu adayların nasıl bir sistremde askerlik yapacaklarına dair açıklamalarda bulunan Bakan Hulusi Akar şu ifadeleri kullandı.

”Lise mezunu 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilecek. Belirlenenlerin hepsi 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacaklar. 1 ay sonra diğer lise mezunu ve altı 5 ay kıtalarda görev yapacak. 6 ay bittikten sonra “kalmak ister misiniz” diye soracağız. İstekli olanlar 6 aylık maaşlı sözleşme yapılacak. Bu süre yine komutanları değerlendirmeleri sonucunda o sözleşmeli er uzman erbaş olabilecek.”

Önlisans Mezunları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yapmış olduğu konuşmasında ayrıca önlisans ve lisans mezunu gençlerin de askerliklerini nasıl yapacaklarına dair açıklamalarda bulundu. 

”Yedek astsubaylığa ise meslek yüksekokulu mezunlarına açık olacak.Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma, bunu yedek astsubay olarak istihdam ediyoruz. 2 ay temel askerlik eğitimi alacak. Bu süre içinde harçlık alacak. 10 ay süreyle maaş alacak. 12 ayı tamamladığında terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirmeler uygunsa astsubaylığa geçebilecek.”

Lisans Mezunları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamalarında ayrıca lisans mezunu adayların askerlik görevlerine ilişkin bilgiler verdi. Bakan Akar bu konuda şu ifadeleri kullandı. 

”Yedek subaylar ise lisans ve üstü 2 ay temel eğitim alacak, 10 ay kıta görevi yapacak. İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler. Burada esnek modelle geçişler var. Uzman erbaşlar gerekli kriterleri yerine getirince astsubay olabilecek. Önümüzdeki nisan ayı gibi gerçekleşecek.

Er Olarak Askerlik

”Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var. Buraya gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendi içinde dönebilecek.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir