Gündem

Lise, Önlisans ve Lisans Mezunları İçin Yeni Askerlik Sistemi TBMM’ye Geliyor

Yeni askerlik sistemine dair tüm detaylar Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından geçtiğimiz dönemlerde açıklanmıştı. Lise, önlisans ve lisans mezunu adayların askerliklerini nasıl ve kaç aya yapacaklarını açıklayan Bakan Akar, düzenlemenin Meclis’e geleceği süre için de seçimden sonrasını işaret etmişti. 

Seçimlerin tamamlanmasının ardından gözler Meclis’e çevrildi. Ek Gösterge, Yeni Askerlik Sistemi gibi konuların ele alınması beklenirken bu düzenlemeler için süreci sizler için değerlendirdik. 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNE DAİR DETAYLAR

Lise, önlisans ve lisans mezunu adaylar için yeni askerlik sisteminin nasıl olacağını Bakan Akar’ın açıklamalarına göre sizlere kısaca aktarıyoruz. 

Lise, Önlisans ve Lisans Mezunları İçin Askerlik

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yapmış olduğu açıklamasında lisans, lisans üzeri, veya önlisans mezunu gençlerin 6 ay askerlik yapacaklarını açıklamıştı. Bu vatandaşlar için esnek model uygulaması olduğunu ifade eden Bakan Akar askerliğe gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getiren adayların astsubay olabileceğini, astsubay olanlarında subay olabileceğini bildirmişti. Lise mezunları ise 6 ay askerlikten sonra kalmak isterlerse 6 ay maaşlı olarak askerliğe devam edebilecekler. 

Tüm detaylar için TIKLAYINIZ

YASA MECLİSE NE ZAMAN GELİR?

Yeni askerlik yasası meclise ne zaman gelir?, sorusu milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Bu konuda yapılan resmi açıklamalarda seçimden sonraki süreçte ele alınacak ilk konulardan olduğu ifade edilmişti. Bu kaspamda yasanın Nisan ayı içerisinde ele alınması muhtemel. 

Kamuilanlari.com –  (ÖZEL HABER)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir