Gündem

Masa başı iş bekleyenlere İŞKUR Genel Müdürü Uzunkaya’dan flaş açıklama!

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya milyonlarca kişinin iş aradığını belirterek “2000’li yılların başında bir yılda sadece ve sadece 24 bin 482 kişiyi işe yerleştiren İŞKUR, 2017 yılında tarihinde ilk defa 1 milyonun üzerine çıkarak 1 milyon 57 bin 249 kişiyi işe yerleştirdi.” dedi.

Ayrıca, “2018 yılında bu rakam 1 milyon 240 bin 308’e çıkmıştır.” ifadelerini kullanan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “2019 yılında bunca zorluklara rağmen yıl dolmadan 1 milyon 450 bin insanımızın işe yerleştirilmesine aracılık ettik” ifadelerini kullandı.

MASA BAŞINDA GÖREV BEKLEMEKSE KIYAMETE KADAR SÜRER

“Bir kısım çevrelerin iş bulmaktan anladığı kamuda, masa başında görev beklemekse bu kıyamete kadar sürer.” diyerek önemli açıklamada bulunan Uzunkaya, “Hiçbir devletin, hükümetin, kamu istihdamı kurumunun tüm insanlarını kamuda çalıştırmak gibi görevi yok. Sürdürülebilir olması mümkün değil. İş gücü piyasasında işverenlerimiz insanları çalıştırmak için beklemektedir. İnsan yetiştirmek adına İŞKUR ve devlet olarak ciddi programlar gerçekleştirmekteyiz. İşverenler nitelikli, becerikli, tecrübeli, iş yerine uyum sağlayanları istiyor.” şeklinde konuştu.

Uzunkaya, İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına katılanların bir senelik süreçte istihdam oranının yüzde 90’ların üzerinde olduğunu da vurgularken, Avrupa İstatistik Ofisinin 2007 ile 2019 yılları arasındaki istihdam rakamlarını da bildirdi.

Uzunkaya, “28 ülkenin istihdam piyasasına dahil olan iş gücü 10 milyon 186 bindir. Türkiye’de bu rakam 9 milyon 460 bindir. Türkiye tek başına 28 ülke kadar yeni iş gücü, yeni iş imkanları, istihdam oluşturma durumundadır. Bu yıllar arasına baktığımız zaman 28 ülke 10 milyon 269 bin insanı işe yerleştirmiş. Türkiye tek başına 7 milyon 984 bin insanın istihdamını gerçekleştirmiştir.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir