Gündem

Memur Sen 4 Kişilik Ailenin Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamlarını Açıkladı!

Memur Sendikaları Konfederasyonundan (Memur-Sen) yazılı bir açıklama yayımlayarak açlık – yoksulluk araştırması verilerinin Haziran ve Temmuz ayı sonuçlarını karşılaştırdı. 

Temmuz 2019 4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı ve Yoksulluk Sınırı Rakamları Açıklandı! 

Açıklanan yazılı rapora göre Türkiye’de yaşayan 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6 bin 610 lira ve açlık sınırı da 2 bin 390 lira olarak belirlendi. 

Açlık sınırı rakamının asgari ücreti aşması büyük tepkiye neden olurken asgari ücretle çalışan bir kişinin aylık kazancının sadece yemek ihtiyaçlarına bile yetmeyeceği açık olarak belirtildi. 

Yokluk sınırı ise 6 bin 610 lira olarak belirlendi. Yani 4 kişilik bir hanede aylık 6 bin 610 liranın altında para kazanılması durumunda yokluk sınırı altında kalınmış olacak. 

En Fazla Artış Toz Şeker’de Yaşandı! 

Gıda madde fiyatları bir aylık süreçte yüzde 0,10 oranında düşüş yaşandığı belirlenirken en fazla fiyat artışı yaşanan gıda maddesi ise toz şeker oldu. 

Toz şeker fiyatları 11,67 oranında artış gösterirken toz şekeri yüzde 10,87 artışla sarımsak fiyatları, yüzde 8,06 fiyat artışı ile dometes fiyatları ve 7,33 artışla dereotu fiyatları izledi. 

Fiyatı en çok düşen gıda maddeleri ise yüzde 27,91 düşüş ile karpuz fiyatları ve yüzde 27,57 indirim ile erik fiyatlarında yaşandı. 

Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir