Gündem

Meslek Liselilere Bedelli Askerlik Ücreti ve Süresinde Ayrıcalık Tanınsın

Yeni askerlik sistemi gündemdeki yerini korurken konuya dair yeni açıklamalar geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamalarda meslek liselerinin askerlik sürecine ve bedelli askerlik ücretine dair öneriler sunuldu. 

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in yapmış olduğu yazılı açıklamasında yer alan o öneriler. 

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN YENİ ÖNERİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yeni askerlik sistemine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. 

Yayımlanan bu yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni askerlik sisteminin detayları paylaşıldı. Buna göre yeni sistemde uygulanacak askerlik süresine ilişkin şu bilgiler verildi.

“Bedelli askerlik uygulaması için planlanan sistemin detaylarında, lise ve altı mezunları ve diğer eğitim gruplarından isteyenlere 6+6 aylık bir askerlik uygulaması mevcut. İsteyen 1 ay eğitim 5 ay da kıta görevini tamamlayarak terhis olabilecek.” 

Buna göre meslek lisesi mezunlarına vurgu yapan TESK Başkanı Palandöken meslek liselerine ayrıcalık tanınmasına dair şu ifadeleri kullandı. “Meslek liselerine bedelli askerlik sürelerinde ya da ücretinde ayrıcalık sağlanmalı. Mesleki eğitimin esnaf ve sanatkar ile iç piyasadaki önemi çok büyük.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir