Gündem

MHP Lideri Bahçeli’den Büyükşehirler İçin Yeni Seçim Sistemi Önerisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçim sonuçlarının ardından yazılı bir basın açıklaması yayımladı. İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerin seçim sonuçlarının değerlendirildiği yazılı açıklamada yeni seçim sistemi önerisi de yer aldı. 

DEVLET BAHÇELİ’DEN YENİ SEÇİM SİSTEMİ ÖNERİSİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli yapmış olduğu açıklamasının başında Türki Milletinin demokrasi dersi verdiğini ifade etti. 31 Mart’ın kazananın Cumhur İttifakı olduğunu ifade eden Devlet Bahçeli, usulsüzlük iddialarına değindi. Bu konuda böyle bir durum varsa telafisi şarttı diyen MHP Lideri Bahçeli geçersiz oyların kuyumcu titizliğiyle incelenmesi zarurettir açıklamasında bulundu.

Bu konuda Ankara, Iğdır ve İstanbul’a işaret eden Devlet Bahçeli seçim sisteminin değişmesi konusuna da değinerek şu açıklamada bulundu. 

“Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi olsun olmasına, ama ilçelerdeki irade büyükşehire istikamet çizmiyorsa, etki etmiyorsa buna ne diyeceğiz, nasıl yorumlayacağız? Öyle bir sistem inşa edilsin ki, sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin. Hiç olmazsa büyükşehir ölçeğinde hem bir tutarlılık, hem bir ahenk, hem de bir denge sağlanmış olur. Tıpkı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde olduğu gibi. Bu kapsamda da merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında tam bir uyum sağlanarak Türkiye daha da güçlenmiş hale gelecektir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir