Gündem

O haberlere yalanlama

Son günlerde nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluğun sebebinin, ortaya çıkan asılsız çipli kimlik haberlerinden kaynaklandığı belirlendi. Bu haberlerde, çipli kimliklerin tesliminin Ocak ayında biteceği yönünde bilgilerin yer alması nüfus müdürlüklerinde yoğunluk yaşanmasına neden oldu. 

Ali Kart’tan açıklama

Yalan haberlerin doğurduğu yoğunluk nedeniyle açıklama yapan  E-Nüfus Sendikası Genel Başkan Ali Kart, 2017 yılında başlayan çipli kimlik kartı dağıtımının 50 milyon kişiye ulaştığını belirtti. Şu anda değişimi bekleyen 32 milyondan fazla vatandaşın da bulunduğunu kaydeden Kart, bu yönden bakıldığında ‘Ocak ayında çipli kimlik dağıtımı bitecek’ şeklinde haberler kesinlikle yalan olduğınu ve vergi geleceği, ekleneceği gibi konuların kesinlikle asılsız olduğunu ifade etti.

“Dağıtım devam edecek”

Çipli kimlik dağıtımının önümüzüdeki yıllarda devam edeceğine işaret eden Kart, vatandaşların bu tür haberlere riayet etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca çipli kimlik çıkarılana kadar eski kimliklerin de kullanılabileceği vurgulandı.

Çipli kimlik başvuru

Kimlik çıkarmak isteyen vatandaşlar Alo 199 veya randevu@nvi.gov.tr adresinden randevu alıp, banka yada PTT şubelerine 22,5 lira yatırdıktan sonra 1 adet biyometrik fotoğraf ile kurumlara gelmeleri yeterlidir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir