Gündem

Önlisans Mezunları İçin Yedek Astsubaylık Maaşı Belli Oldu

Yeni askerlik sisteminin detayları geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan lise, önlisans ve lisans mezunu adaylar için belirlenen askerlik süreci ile ilgili merak edilenler belli oldu.

Bu kapsamda yeni askerlik sisteminde önlisans mezunu adaylar için düşünülen yedek astsubaylık detaylarını sizlere paylaşıyoruz. 

2 EĞİTİM 10 AY GÖREV

Yeni askerlik sisteminde olacağı açıklanan yedek astsubaylık için 12 ay askerlik düşünülüyor. Bu süre boyunca ise önce eğitim verilecek daha sonra görev yeri belli olacak. Ayrıca bu konuda elde edilen en önemli bilgi 2 yıllık yüksek okul mezunu olan herkes yedek astsubay olabilecek. Bu görev için önlisans mezunlarına askerlik süreci boyunca 2 ay eğitim verilecek. 2 aylık temel eğitim sürecinin sona ermesinin ardından önlisans mezunlarının 10 aylık profesyone askerlik süreçleri de başlamış olacak. 

Ne Kadar Maaş Alacaklar?

Önlisans mezunlarının olabileceği yedek astsubaylık için ise adaylara ne kadar maaş ödeneceği detayları da netleşti. Bu konuda öğrenilen bilgilere göre yedek astsubaylar 2 ay temel eğitim sürecinde harçlık verilecek, geriye kalan 10 aylık profesyonel askerlik görevinde ise muvazzaf asker maaşı ile görev yapacaklar. 

Bu kapsamda önlisans mezunu adayların 3 bin 500 TL ile 4 bin 500 TL arasında bir maaş almaları bekleniyor

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir