Gündem

Ortaöğretimli Hemşirelerden Sağlık Bakanlığına Adalet Çağrısı Çığ gibi Büyüyor!

Ortaöğretim Hemşire Profesyonelleri Platformu tarafından 11 Ekim’de  yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığının yaptığı hemşire alımlarıyla ilgili hemşirelik bölümü lisans mezunu verilmediği dönemlerde hemşire ihtiyacını karşıladıklarına dikkat çekilerek, “Lisans mezunu meslektaşlarımız ile aramızdaki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz” ifadesi kullanılmıştı. Aradan geçen iki haftaya rağmen Sağlık Bakanlığı’ndan bir ses duyamayan hemşireler bugün Twitter’da trend topic oldular. Hemşirelerden Sağlık Bakanlığına seslenen mesajlar şöyle:

Ortaöğretimli hemşireler olarak hastanelerde doğru hizmeti verdiklerini belirten platform üyeleri:

“Biz Ortaöğretim Hemşireler de hem aldığımız eğitim ile hem de hastaların bizlerden istediği ve beklediği güler yüz, etkili iletişim, empati yapma ve ekip çalışmasına uyum gibi becerilerimiz ile hastanelerde en iyi hizmeti verecek bireyleriz. “ ifadelerini kullandı.

Şuan Türkiye’de devlete ait yaklaşık 450 , özel kapsamında ise 200 kadar sağlık meslek lisesi olduğunu belirten platform üyeleri ortaöğretim mezunu hemşirelerin mağdur olduğuna dikkat çekerek şu sözlere yer verdi:  “2017 yılına kadar yılda en az 15 – 20 bin arası sağlık meslek lisesi mezun verdi ve yapılan mevzuat değişikliği ile 2017 yılından itibaren hemşire unvanı ile mezun olma durduruldu. Fakat 120 bine aşkın Hemşire unvanına sahip ortaöğretim hemşire mağdur oldu.Sadece son 4 sene içinde bile 92 bin küsur mezun ile sayımızın matematiksel olarak arttığını görmekteyiz. “ 

Anadolu Sağlık Meslek liselerinde Hemşire diplomalarını almak için mesleki bütün dersleri en donanımlı şekilde gördüklerini belirten ortaöğretimli hemşireler teorik ve pratik anlamda kendilerini geliştirdiklerini belirtiyor.

“Adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz”

Yönetmeliğe göre “Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.” maddesi ile Sağlık Bakanlığı Onaylı Ortaöğretim Hemşire diploması ile adil atanma istediklerini dile getiren platform üyeleri şunları kaydetti: “Lisans meslektaşlarımız ile aramızdaki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz” Ortaöğretim Hemşire olduğumuz gerekçesi ile bu kutsal mesleğimizi küçük düşürdüğümüz yönünde ki ithamlara son verilmesini istiyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımızın16 Nisan seçimleri öncesi 11 Nisan 2017’de aynen şöyle bir söylemi olmuştur: ‘’Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden dahi meslek liselerinden dahi mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım’’ ve bizler Cumhurbaşkanımızın bu sözünün tutulmasını istiyoruz.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir