Gündem

ÖSYM’den KPSS Başvuru Ücretlerine Büyük Zam

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2019 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik başvuruları için kılavuz yayımladı. Sınav için başvuruda bulunacak adayların yapmaları gereken işlemlere dair bilgilerin verildiği kılavuzda, başvuru ücretlerinde yaşanan artış da gözlerden kaçmadı.

ÖSYM’DEN KPSS BAŞVURU ÜCRETİNE YÜZDE 25 ZAM

ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan 2019 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik başvuru kılavuzunda adayların sınava girebilmeleri için 75 TL başvuru ücreti yatırmaları gerektiği bildirildi. 2018 yılında gerçekleştirilen KPSS için adaylardan 60 TL başvuru ücreti alınmıştı.

ÖSYM tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen KPSS için adaylar her oturum için 60 TL ücret ödemişlerdi. Bunun yanında ÖABT içinde adaylar 60 TL sınav ücreti yatırmışlardı. Bunların yanında alan bilgisi sınavına giren adaylar ise 40 TL ücret yatırmışlardı.

225 TL Sınav Ücreti

2019 yılı için bir hesaplama yapıldığında, Öğretmenlik Alan Bilgisi oturumuna girmek isteyen bir aday, Genel Kültür Genel Yetenek ve Eğitim Bilimlerine de girmesi gerektiği için toplamda 225 TL ücret ödemesi gerekecek. 2019 yılı için KPSS ücretleri şöyle; Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu için 75 TL, Eğitim Bilimleri 75 TL, ÖABT 75 TL ve KPSS Alan Bilgisi oturumu da ise 50 TL. 

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzun ardından sınav ücretlerinde yaşanan artışı farkeden adaylar, zam kararının geri alınmasını talept ettiler. 

2019 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Kılavuzu A Grubu ve Öğretmenlik kılavuzu için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir