Gündem

Oy Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Hangi Oylar Geçersiz Sayılır?

31 Mart gün oy kullanacakkişilerin bilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi oy verirken dikkatedilmesi gerekenler ve hangi durumlarda oyların geçersiz sayılabileceğiydi.

Seçimlerle alakalı Yüksek Seçim Kurulu hangi oylarıniptal edileceğini duyurdu. Sandık kurulunca verilen ve biçim renkli olmayan YSKrenk filigranı bulunmayan oy pusulaları ve hiçbir yerinde Evet ya da tercihmühürü basılmış oy pusulaları geçersiz olarak sayılacak.

 Birden fazla tercih mühürü basılmış oypusulaları partilere ayrılan alandan taşan tercih Evet mührü de geçersizsayılacak. Yırtılmış koparılmış tercih veya evet mührü dışında herhangi birözel işareti imza mühür isim parmak izi bulunan oy pusulaları da geçersizolacak.

Pusulada yer alan yazılarındışında yazılan harfler sayılar veya şekiller ile çizilmiş pusulaların tamamıiptal olarak sayılacak. Bu durum geçen seçimlerde çok fazla tartışılmıştı. Sandıkkurulu mührü vurulması durulan hususlar ise YSK filigranı olur ise geçerlisayılacak.

Oy verme işlemleri bazıbölgelerde saat sekizde başlarken bazı bölgelerde ise saat 9’da başlayacak veakşam saatlerine kadar devam edecek. Oluşacak yoğunluğa karşı vatandaşların oyverme işlemini erken saatlerde gitmesi isteniyor. Batı bölgelerinde saat 17’ yekadar oy verme işlemleri devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir