Gündem

Profesör Doktor Ateş Kara’dan coronavirüs açıklaması! “Türkiye’de maske takmamıza gerek yok!”

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 22 ülkeye yayılan coronavirüs hakkında, Sağlık Bakanlığı coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara açıklama yaptı. Türkiye’de endişelenecek bir durum olmadığını vurgulayan Ateş Kara, , “Mesela bugün çıkan bir bilgiyi değerlendirip, ‘acaba bizim buna ekstra bir önlem almamız gerekir mi ya da farklı bir uygulamaya gitmemiz gerekir mi?’ diye günlük olarak toplanıp, değerlendirmeler yapıyoruz. Ama gece gündüz demeden de her durumu birbirimizle sürekli paylaşıyoruz. Bizim ülkemiz için şu anda maske takmamızı gerektirecek bir durum söz konusu değil. Yani genel anlamda dışarıya çıktığımızda, dolaşırken veya herhangi bir toplu alana geçerken de maske takmamızı gerektirecek özel bir durum yok” diye konuştu.

Kişiler virüsü taşıyormuş gibi davranıyoruz.

Türkiye’nin salgına karşı en erken tedbirleri alan ülkelerin geldiğini söyleyen ve Çin’den tahliye edilen yolcular ile ilgili olarak Kara, “Öncelikle vatandaşların bilgileri alındı. Hangi koşullarda oldukları öğrenildi. Arkasından bu vatandaşlarımızın herhangi bir şikayetlerinin olmadığına dair beyan alındı. Ve oraya giden sağlık ekibi içindeki enfeksiyon hastalıkları hocalarımız muayeneleri yapıp, herhangi bir bulguya rastlanmadığına dair örnekleri aldılar ve daha sonra bu vatandaşlarımız uçağa alındılar. Ve o uçak tüm izolasyon yöntemlerinin birer basamak ilerisi uygulanarak Türkiye’ye doğru yola çıktı. Hastanede enfeksiyon süresinin gelişebilme olasılığı olan en uzun sürede izlenecekler. Ve bu izleme sırasında da başkaları ile temas etmemeleri sağlanacak. Bulgulara rastlanırsa da direkt enfeksiyon yönünden araştırmaları gerçekleştirilecek. Ülkemize virüsün girişini engellememiz için bu kişiler virüsü taşıyormuş gibi davranıyoruz. Aslında bunlar çok uzun süredir orada izoleler, başka kimseyle temas etmediler ve aynı zamanda hiçbir bulguları yok. Sağlam olduklarından eminiz ama ona rağmen riski sıfırlamak için biz bu gelen kişileri 14 gün boyunca bir alanda misafir ediyoruz. “dedi.

Türkiye geneli çalışma yürütülüyor

Türkiye’nin geneli ile ilgili olarak çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Kara, “Bu çalışmalar sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılıyormuş gibi düşünmemek lazım. Anadolu’nun her yerinde sağlık personellerimizin bir ön bilgilendirilmesi yapıldı. 112’lerin hepsinin bilgileri mevcut. Mesela bir turist ‘Ben 14 gün önce Çin’de bulunmuştum veya Çin’den geçmiştim’ gibi bir ifade verdiği anda 112 ekiplerimiz o kişiyi izole olarak, yani gerekli önlemleri alarak ve tıbbi maskelerini takarak o şekilde hastaneye getirecekler. Hastaneye getirirken de merkeze bilgi verecekler. Hastaneler de bu konuda bilgilendirildi ve bunun hazırlığı tüm Anadolu’da yapıldı. Eğer Türkiye’de bir vaka görülürse, şu anda hangi hastaneye yatabileceği, hangi koşullarda yatabileceği hepsi, belirli. Tüm hastanelerimizde yatabilir; ama biz yine de bulaşma önlemlerini düşünerek onların hepsi planlanmış ve bu plan çerçevesinde de tüm iller ve ilçeler hazır vaziyette” ifadelerini kullandı.

Girişi önlemek için çalışıyoruz

Virüsün Türkiye’ye girişini önlemek için çalışmalar yapıldığını belirten Prof. Dr. Ateş Kara, “Yani Çin’de görülen bir enfeksiyonun Türkiye’ye nasıl gelebileceği, hangi koşullarda gelebileceği, gelirse de nasıl geleceği ve nereden geleceğine yönelik değerlendirmeler yapıldı. Risklerimizi de belirledik ve Türkiye’de de doğal olarak hepimizin aklına ilk geldiği gibi havaalanından girişin yapılmasının muhtemel olduğunu düşündük. Bu yönde de uçaklara biniş öncesinde ve sonrasında havaalanlarında hazırlıklar yapıldı ve termal kamera uygulamasına başlandı. Yani çalışmaların ilk basamağı virüsün Türkiye’ye girişini önlemeye dönük yapılan çalışmalar oldu” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir