Gündem

Sağlık Bakanı Koca’dan Korona Virüs Açıklaması: 5. Acil Durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden Korona Virüs hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında bu acil durum ilanının son 10 yıldaki beşinci acil durum ilanı olduğunu belirtti.

Bakan Koca açıklamalarında Dünya Sağlık Örgütününacil durum ilanının beşinci acil durum ilanı olduğunu ifade ederek Dünya Sağlık Örgütüne üye ülkelerin Uluslararası Sağlık Tüzüğü doğrultusunda sağlık acil durumlarına hazırlıklarını güçlendirmeye davet etmekte olduğunu vurguladı.

Bunun yanı sıra Bakan Koca açıklamalarında Türkiye’nin gerekli önlemleri aldığını belirtti ve Türkiye’nin Çin’in yanında olduğunu belirtti.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“DSÖ’nün bu acil durum ilanı, son 10 yıllık dönemde ilan edilen uluslararası nitelikte 5’inci acil durum olarak karşımıza çıkmıştır. DSÖ yaptığı küresel halk sağlığı acil durumu ilanı ile tüm ülkelere şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonları için sürveyanslarını geliştirmeyi, olağandışı akut solunum yolu enfeksiyonları ve pnömoni vakalarını dikkatle gözden geçirmeyi önermektedir. Üye ülkeleri, Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) doğrultusunda sağlık acil durumlarına hazırlıklarını güçlendirmeye davet etmektedir.

Çinli meslektaşlarımız ve devlet yönetiminin en kısa sürede bu sorunu aşacaklarına inanıyoruz. Türkiye olarak kapasite ve tecrübemizi paylaşmaya hazırız. Bu konuda Çin vatandaşlarının yanında olduğumuzu ifade etmek isteriz. Çin hükümetinin bir kuşak bir yol inisiyatifinin yalnızca ticaret ve teknoloji alanında değil, sağlık alanında da ülkemizce destek gördüğünü ifade etmek isteriz. Küreselleşen, insan ve mal hareketlerinin son derece hızlandığı, mesafelerin kısaldığı günümüzde bu tür hastalıklarla ortak mücadele, sadece bir korunma güdüsü ile değil, insani hislerle yapılması gereken bir mücadeledir. Koronavirüs enfeksiyonu konusunda da tüm dünya davet beklemeksizin Çin halkıyla dayanışma içerisinde olmalıdır. Buna benzer küresel sorunlarda, hatta yerel afet durumlarında bile imkanı olan ülkelerin yardım daveti veya çağrısı beklemeksizin, gücü oranında birlik ve dayanışma göstermeleri gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkı olarak Çin halkının bu zorlu günlerinde yanlarında olduğumuzu, dostane duygularımızı teyiden bildiririz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir