Gündem

Sağlık sigortası olmayanları ilgilendiriyor! Devlet hastanelerinde muayene ücreti ne kadar?

Sigortalı ya da sigortası olmayan kişiler, devlet tarafından sunulan sağlık imkanlarından faydanabiliyor. Fakat sigortası olmayan ya da prim borcu bulunan kişiler,sağlık hizmetlerinden ücret karşılığında faydalanabiliyor. Sağlık sigortası bulunmayan kişiler de  sağlık sigortası olan kişiler gibi öncelikle randevu almak zorunda. Daha sonra ise paralı hasta girişinden kayıt işlemlerini tamamlayarak, hastane veznesinden muayene ücretini ödemeleri gerekiyor. Randevularınızı Alo 182 ya da MHRS sistemi üzerinden alabilirsiniz. 

SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir.Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır. Kişiler devletin sunduğu sigorta seçeneklerinden faydalanarak,devletin belirttiği basamak fiyatları baz alınarak ödeme gerçekleştir ve bunun karşılığında ise sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilir. Bunun yanı sıra isteyen bireyler özel sağlık sigortasına yaptırabilir. Özel sağlık sigortası fiyatları ise değişlik göstermektedir.Özel sigorta firmalı tarafından gerçekleştirilir ve muayane olunan hastanelerde özel hastanelerden oluşmaktadır.

SİGORTA PRİMLERİ ÖDENMEZSE…

Öte yandan SGK priminin yatırılmaması ya da eksik yatırılması halinde, işveren için idari para cezası uygulanmaktadır. Aynı zamanda sigorta primini ödeyemeyen ya da 60 günün üstünde borcu bulunan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. Ancak ücret karşığında devlet tarafından sunulan sağlık hizmetinden faydalanabilir.

SİGORTASIZ MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR ?

Çalışmayan ya da düzenli olarak primleri ödemeyen, devlete Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan ve sigortası olmayan  kişiler devlet hastanelerinde muayene olabiliyor. Fakat bu kişiler sağlık hizmetlerinden para ödeyerek yararlanabiliyor. Bu durumda hasta muayene ücreti olarak yaklaşık 50 TL ödeyerek muayene olabilirler. Muayene ücretleri dışında tahlil ücretleri de ayrıca kişi tarafından ödenecektir. Ancak devlet hastanelerine acilden giriş yapanlardan muayene ve tahlil ücreti alınmaz.

SİGORTALILAR NE KADAR PARA ÖDÜYOR?

Sigortalı olarak çalışanların devlet hastanelerinde muayene ücretleri  geçtiğimiz senelerde 5 TL olan muayane ücreti yüzde 20 zamlanarak 6 TL oldu. Eğitim ve araştırma hastanelerinde ise 7 lira olan ücret, üniversite hastanelerinde 8 TL ye yükseldi. Kişiler hastenede bu ücreti ödemezler, muayene ücretleri reçeteye yansıtılır ve eczanelerde ilaç alınırken bu ücret de tahsis edilir.

MUAYENE KATILIM PAYI NASIL SORGULANIR?

Muayene katılım payı vatandaş tarafından da sorgulanabilip, öğrenilebiliyor. Bu işlem, Sosyal Güvenlik Kurumu işbirliği ile e-Devlet Kapısı web sitesi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama sayfasına giriş yaparak,açılan sayfada alınan ilaçlar ile birlikte o ilaçları hangi eczaneden aldığınız görülebilmektedir. Ayrıca bu sayfada ilaç katılım payı ve muayene katılım payı da yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir