Gündem

Sahte Para Tuzağına Dikkat! Emeklileri Dolandırıyorlar

İstanbul’da 2018 yılında 12ayrı operasyonda toplam 17 milyon sahte para yakalandı. Örgütün çok sayıdaelemanı var ve organize olarak çalışıyorlar. Üretici ana dağıtıcı toptancı birtetikçi olarak adlandıran bu çete ATM çevrelerinde kurbanlarını arıyor.

Taksilerden gece kulüplerine kadar birçokalanda ve özellikle emekliler hedef seçen sahte para çeteleri insanları mağduretmeye devam ediyor.

İstanbul emniyetine Bağlı Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğüekipleri 2018 yılında 12 operasyon yaptı ve 412 kişiyi yakaladı. Bu kişilerden128 tutuklanırken baskınlarda 73 binden fazla sahte banknot ele geçirildi. 17milyon 718 bin lira ve 1 milyon 36 bin dolar ile 32600 Euro’da yakalandı.

 Düzenlenen operasyonlarla ilgili yeni bilgilergelirken şebekenin nasıl çalıştığı ortaya çıktı. Bu tarz şebekeler organizeolarak çalışıyor ve sahte parayı piyasaya sürmek için fırsat kolluyorlar sahteparalar matbaada Ofset ya da üst düzey yazıcılarla hazırlanıyor.

Sahte para şebekeleri özelliklebüyük şehirleri hedef alıyorlar. Piyasaya para verecek dönemler arasında kurbanbayramını yılbaşı öncesi ve emekli maaşlarının yattığı günler ortaya çıkıyor. Sahtepara şebekeleri en fazla emekli maaş günlerini kolluyorlar. Ayrıca ATMçevreleri süpermarketler ve gece kulüplerinde tercih ediyorlar. Cep telefonusatmak için verilen ilanları da değerlendiren sahte para Çetesi ikinci el telefonlarısahte paralarla alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir