Gündem

Seçimlerden Önce TYP Personellerine Kadro Verilir Mi?

İŞKUR üzerinden çeşitli kurumlar tarafından geçici personel alım ilanları yayımlanıyor. Toplum Yararına Program kapsamında yayımlanan bu ilanlar ile kamu kurumlarıne geçici süreli personel alımları gerçekleşitiriliyor. 

Kısa süreli gerçekleştirilen bu personel alım ilanlarında çalışan personellerin kadro talepleri ise devam ediyor. Peki bu konuda adım atılır mı? Haberimizde değerlendiriyoruz. 

TYP PERSONELLERİNE KADRO VERİLİR Mİ?

Türkiye geneli farklı şehirlerde faaliyet gösteren devlet birimleri, TYP ile 3 veya 6 aylık sürelerle personel alımı yapıyorlar. Geçici iş süresinin dolmasının ardından işsiz kalan vatandaşlar bu durumun mağduriyet yaşattığını ifade ediyorlar. 6 ay çalışan ve geriye kalan 6 aylık süre zarfında başka işler arayan işçiler, TYP alımlarının kadrolu olması konusunda çalışmalar yürütüyorlar.

TYP personelleri bu kapsamda en önemli adımı sosyal medya üzerinden atmayı hedefliyorlar. Sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışan TYP işçileri ayrıca bu konuda bazı görüşmeler gerçekleştiriyorlar. yetkililer ile yaptıkları görüşmeler ile kadroya alınma ve süresiz işçi olma taleplerini dile getiren TYP personelleri yerel seçimlerden önce bu konuda bir gelişme olması ümidini taşıyorlar.

KONU TBMM’YE TAŞINMIŞTI

TYP Personellerinin kadroya alınmalarına ilişkin 2018 yılının sonunda bir soru önergesi verilmişti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından TBMM Genel Kuruluna sunulan soru önergesi; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verilmişti. 

Söz konusu soru önergesinde Toplum Yararına Program kapsamında çalışan işçilerin kadroya alınmaları ile ilgili çalışma olup olmadığı sorulmuştu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir