Gündem

Sivri Biber Rekorunu Kırdı! Yine Zam Şampiyonu Oldu

Türkiye Ziraat OdalarıBirliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar mart ayında fiyat artışında Sivri biberinlider olduğunu ardından pırasa ve domatesin geldiğini duyurdu.

Yazılı olarak yapılan açıklamada mart ayındabiber de fiyat artışının yüzde yetmiş seviyelerinde olduğunu 100 de 15 ilepırasa yüzde 12 ile domatesin geldiğini duyurdu. Marketlerde ise en fazlafiyatı düşenler arasında yeşil soğan ve patlıcan geliyor. Ayrıca ıspanak dadüşüş eğiliminde.

Bayraktar Marketlerde nedenkırmızı mercimek yeşil mercimek zeytinyağı süt toz şeker fiyatından üreticilerde karnabahar marul limon elma kuru fasulye nohut kırmızı mercimek kuru kayısıkuru incir Antep fıstığı ve zeytinyağı fiyatlarında herhangi bir değişiminolmadığını söyledi.

Üreticiden fazla fiyatartışının %50 seviyelerinde sivri biber olduğunu domatesin %4 6 ile 2. sıradayer aldığını daha sonrasında havuç ve portakalın geldiğini söyleyen Bayraktarsalatalık yeşil soğan kabak da fiyatların düştüğünü açıkladı.

Bayraktar üretici vemarketler arasındaki fiyat farkı 300 seviyelerinde olduğuna vurgu Çekerekkırmızı mercimekte 255,45’i, yeşil mercimekte yüzde 251,81’i, nohutta yüzde237,53’ü buldu. Üreticiden markete fiyat, kuru incirde 15 liradan 59 lira 97kuruşa, kuru kayısıda 10 liradan 38 lira 80 kuruşa, lahanada 1 lira 9 kuruştan4 lira 16 kuruşa, sütte 1 lira 51 kuruştan 5 lira 58 kuruşa, kırmızı mercimekte2 lira 11 kuruştan 7 lira 50 kuruşa, yeşil mercimekte 2 lira 40 kuruştan 8 lira44 kuruşa yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir