Gündem

Sözleşmeli Personeller Bakan Selçuk’a Seslendi: “Sözleşmeli Memur Kadrosuz”

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin talebi içeren mektubu iletmek üzere bugün T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u makamında ziyaret etti.

Görüşmede Sözleşmeli Personele kadro talebini içeren mektubu T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sunan Sendika Başkanı Levent Uslu, “El değiştiren belediyelerdeki sözleşmeli personellerin sürekli olarak ‘Ne zaman işten çıkarılacağım, işsiz bırakılacağım’ endişesiyle yaşamak durumuna getirildi. Bu durum başta kendileri olmak üzere eşlerini, çocuklarını ve yakınlarını da huzursuz etmektedir. Böylece iş yerleriyle aidiyet bağı kurmaları engellendiği gibi hayata küsmek noktasına getirilmektedirler. Belediyelerde görev yapan sözleşmeli personeller aynı unvanlı kadrolu memurların sahip olduğu hakları kullanamamaktadırlar. Özellikle izin, görevde yükselme, naklen atama, arazi tazminatı gibi sosyal ve mali haklar noktasında sözleşmeli personeller kadrolu memurlara göre kısıtlamalara maruz kalmaktadırlar.” ifadelerini kullandı.

Bugün itibariyle yerel yönetimlerde yaklaşık 19 bin 800 sözleşmeli personelin olduğuna vurgu yapan Genel Başkan Uslu, “Özellikle 31 Mart yerel yönetim seçimlerinin ardından el değiştiren birçok belediyede sözleşmeli personellerin sözleşmesi gerekçesiz biçimde sonlandırılmıştır. Bu durum dikkate alınarak yerel yönetimlerde çalışan personellerin kadroya alınma işleminde 31 Mart 2019 tarihi esas alınması haksız olarak işini kaybeden sözleşmeli personellerinin mağduriyeti giderileceği gibi önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel mağduriyetler de engellemiş olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bu gelişme üzerine sosyal medyadan bir de kendi seslerini yetkililere duyurmak isteyen sözleşmeli personeller Twitter’da #SözleşmeliMemurKadrosuz hashtaginde taleplerini dile getiriyorlar..

İşte o iletilerden bazıları..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir