Gündem

Süleymani cenazesi ses getiriyor! “Aptal Trump, babamın şehadetiyle her şeyin biteceğini sanma!”

ABD’nin, Bağdat’ta hava saldırısında öldürdüğü Kasım Süleymani için peş peşe cenaze törenleri düzenlendi. İlk olarak Irak’ta gerçekleştirilen tören daha sonra İran’a getirildi. Cenaze Mehrabad Havaalanı’nda on binlerce İranlı tarafından karşılandı. Cenaze töreni öncesi İran dini lideri Ali Hamaney, Süleymani’nin cenazesinin başında dua etti. Süleymani için Tahran Üniversitesi’nde da tören düzenlenecek. Kasım Süleymani’nin naaşı yarın memleketi Kirman’da toprağa verilecek. 

Ali Hamaney gözyaşlarına boğuldu

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin cenaze töreninde İran’ın dini lideri Ali Hamaney gözyaşlarına boğuldu.On binlerce kişi Süleymani’nin cenaze töreni için toplanırken intikam yeminleri etti.

Kasım Süleymani’nin kızından tehdit!

Irak’ta ABD’nin düzenlediği saldırıda öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin kızı Zeynep Süleymani, başkent Tahran’daki cenaze merasimi sırasında bir konuşma yaptı. “ABD’nin ve onun müttefiki İsrail’in kara gün yaşayacağını” savunan Zeynep Süleymani, ABD Başkanı Donald Trump’ı kastederek, “Aptal Trump, babamın şehadetiyle her şeyin biteceğini sanma!” tehdidinde bulundu.

Velayeti: ABD bölgeyi terk etmezse ikinci Vietnam olur!

İran’da çok sayıda üst düzey yetkili de tehditkar açıklamalar yaptı. Ülkenin en yüksek siyasi ve dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, “Amerikalılar Süleymani’yi öldürmekle ahmakça bir iş yaptı. Bölgeyi terk etmeliler. ABD bölgeyi terk etmezse onlar için ikinci Vietnam olur” dedi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı oradaydı

Filistin’in İslami Direniş Hareketi yani kısa adıyla Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de Tahran’daki cenaze törenine katıldı. Heniyye, Süleymani’nin ölümünü “çirkin cinayet” olarak niteledi ve “Suikastlara rağmen direnişin Filistin’de ve her yerde devam edeceğini” söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir