Gündem

Suriyelilere Vatandaşlığa Erdoğan’ın Şahsı Değil, Millet Karar Versin!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, iktidarın Suriyelilere vatandaşlık vermesi ile ilgili çok ser açıklamalarda bulundu. Suriyelilere 40 milyar dolar para harcanmasını da eleştiren Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek ‘’ Kimin malını kime veriyor?’’ dedi.

Öztrak yaptığı açıklamalarda, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda referandum yapılmasını istedi ve şöyle konuştu;

YETİMİN HAKKINI BABALARININ MALI GİBİ DAĞITMAYA KALKIYORLAR

Saray, hatalarından ders de almıyor. Bundan sekiz yıl önce, “Suriye’deki iç savaşa taraf olmayın” dedik. Bizi dinlemediler. Ailece tatil yaptıkları “Kardeş Esad’ı” bir gecede “Kalleş Esed” yapıverdiler. Peki bunun sonunda ne oldu? Milletimize ne faydası oldu bunların? Ülkemiz ne kazandı? Sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için yüzlerce Mehmetçiğimiz Suriye’de şehit oldu. Yüzlerce masum yurttaşımız Suriye’den gelen teröristlerin ülkemizde patlattığı bombalarla yaşamını yitirdi, yaralandı. Suriye sınırımız, Afganistan-Pakistan’ın perfore sınırına döndü. 4 milyona yakın Suriyeli ülkemize geldi. İnsanlarımız işinden gücünden oldu. Çok kötü koşullarda çalışmak zorunda kaldılar. Türkiye’nin teknolojik dönüşümü durdu. Ülkemiz uluslararası ilişkilerde hızla itibar kaybetti. Fakat bunlar sarayın umurunda bile değil. Suriyeli sığınmacılar için 40 milyar dolardan fazla para harcanmış “Gerekirse bir 40 milyar dolar daha harcarız” deyiveriyorlar. Tüyü bitmedik yetimin hakkını babalarının malı gibi dağıtırken kimseye bir şey sormuyorlar.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIĞA ERDOĞAN’IN “ŞAHSI” DEĞİL, MİLLET KARAR VERSİN

Yaptığımız uyarıların tamamı haklı çıktı Suriye ile ilgili olarak. Peki, bundan mutlu muyuz? Hayır mutlu değiliz. Saray, emperyal güçlerin arasında gidip gelen bir pinpon topuna döndü. ABD Başkanı Trump, çıktı bize akıl verdi. “Suriyelilere vatandaşlık verin” dedi. Ardından Erdoğan çıktı, 110 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğini övünerek anlattı. Sonra da daha fazla Suriyeliye vatandaşlık vereceklerini söyledi. Erdoğan’ı buradan açıkça uyarıyoruz: Kimin malını kime veriyor? Milyonlarca Suriyeliye vatandaşlık verilecekse buna “şahsı” karar veremez. Bu Beyaz Saray’ın oval ofisinde hele hele hiç kararlaştırılamaz. Bunun iznini doğrudan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından almak zorundadırlar. Milyonlarca Suriyeli’ye vatandaşlık verilecekse getirsinler referandum sandığını bunu milletimize sorsunlar, milletimizden izin alsınlar.

BU SAVAŞLAR BİTECEK, TÜRKİYE HAYIRLA YAD EDİLMEYECEK

İktidar ideolojik gözlüklerle Suriye’de iç savaşa müdahil oldu; başımıza gelmeyen kalmadı. Şimdi aynı iktidar aynı ideolojik gözlükleriyle, Libya’daki iç savaşa müdahil olmaya çalışıyor. Aslında Erdoğan’ın Libya’daki sicili zaten bozuk. 2010’da Kaddafi’nin elinden insan hakları ödülü ile 250 bin dolarlık yüklü bir çek almıştı. Ama ondan hemen bir yıl sonra Kaddafi’ye döndü, “İktidarı bırak, sürgüne git” dedi. O günlerde Erdoğan, Kaddafi’ye iktidarı bırak derken; “Libya’daki krize Libyalılar çözüm bulmalı” diyordu. Şimdi ne oldu da Libya’daki krize Libyalılar değil biz çözüm bulacağız? Neden Libya’nın iç savaşında biz taraf oluyoruz? Neden Mehmetçiğimizi Libya çöllerine sürüklemeye uğraşıyoruz? Bu iç savaşlar elbette bitecek. Hem Suriye’de hem Libya’da kardeş kavgaları bittiğinde, Türkiye, bu ülkelerde bu kavgalara taraf olmuş bir ülke olarak herhalde hayırla yad edilmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir