Gündem

Taksicilerin gündeminde ” Yeni plaka ihalesi mi olacak?”

YENİ PLAKA İHALESİMİ YAPILACAK

Taksiciler; plaka sahiplerinin güncel fiyatları takip ettiği  bu platformların kapatılmasına tepkili. Bu durum akıllara İstanbul’da yeni plaka ihalesi mi yapılacak sorularını getirdi. Taksiciler, galericiler tarafından manipülasyon yapılmak istendiği  iddiasında bulundu. Bu iddiaya göre yeni plaka dağıtımı ile birlikte 2 milyon 400 bin liraya kadar ulaşan güncel taksi plakası fiyatlarının yarı yarıya düşeceği, dolayısıyla galericilerin yüksek fiyattan alım yapıp yüksek miktarda kar etmek istediği önesürüldü. Galericilere alım-satım için giden plaka sahipleri, kendilerine alım için 1 milyon 900 bin lira fiyat teklif edildiğini betirtti. Satışta ise bu rakamın 2 milyon 350 bin liraya kadar çıktığını ve aradaki fiyat farkının daha önce hiç bu kadar açılmadığını, bazı galericilerin bu durumu fırsata çevirdiğini söylediler.

EYÜP AKSU ”BİZ KAPATTIK”

Yaşanan tartışmaya yönelik, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ise “Tabelaların kapanmasını galericilerden biz istedik. Hem internet sitelerinde hem de başka bir platformda taksi plakalarının güncel fiyatının sürekli olarak yazılmasını esnaf odası olarak doğru bulmuyoruz. Alıcı da satıcı da ne yapmak istiyorsa gitsin galeride fiyatı görüp ona göre işlem yapsın. Orada fiyatta farklılıklar olabilir. Galerilerde işleyen bir süreç var. Biz taksicilik mesleğinin gelişmesi ve kaliteli bir hizmet sürecinin oluşması için elimizden gelini yapıyoruz” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri ise İstanbul için yeni taksi plakası gibi  bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek, “İstanbul’da ulaşım konusunda bütüncül bir çalışma yapılıyor. Henüz özel veya genel bir uygulama konusunda netleşmiş bir karar yok. Taşıma sistemi konusunda çok yönlü çalışmalar süratle ilerliyor” diye belirtti.

MERKEZDE TAKSİ İHTİYACI VAR
Oto Center’da plaka alım-satımı yapan Atlı Taksi Yönetim Kurulu Başkanı Gürsoy Atlı, “Taksici esnafı arasında son günlerde İstanbul’da yeni taksi plakası dağıtılacağı iddiası konuşulmaya başlandı. Buradaki esnaf için plaka yatırımcısı da çok önemlidir. Bugün 2 milyon 400 bin liraya sattıkları plakanın yarın kimse 2 milyon 100 bin liraya düşmesini istemez. O yüzden alım-satıma aracılık eden esnaf yanlış yönlendirme yapmamak için tabela kapattı. Dolar ve altın nasıl piyasalardaki ve küresel durumdaki belirsizlik ve karamsarlıktan etkileniyorsa taksi plakası borsası da bu tür duyumlardan etkileniyor. İstanbul’da çok sayıda yeni taksiye ihtiyaç var” sözleriyle konuştu. Belediyenin bu konuyu ele almasını beklediklerini  söyleyen Atlı, “İstanbul’da 2 bin taksi Beylikdüzü ve Silivri’ye, 600 taksi Sabiha Gökçen Havalimanı’na, 1.500 taksi İstanbul Havalimanı’na giderken yüzlerce taksi de Tuzla’ya gitti. Önceden bu taksilerin hepsi merkezdeydi. Şimdi merkezde taksi ihtiyaç oluştu” diye konuştu.
 İNCELENMEYE ALINMALI
Taksicilerin gündeminde olan konu ile alakalı, Avukat Resul Özmen, “Tekel iddiası söz konusu. Piyasayı bazı firmalar eline almış. Çok sayıda plakaları var. Dolayısı ile aynı gün eş zamanlı bir biçimde, deyim yerindeyse ‘fişi çekmeleri’ rekabet hukuku açısından sorunlu görünüyor. Rekabetin korunması hususunda güçlü yaptırımlar da söz konusu. Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin etkili bir soruşturma yapmasına ihtiyaç var. Bu süreçte, zarara uğrayan kişi veya firmaların da tazminat hakkı söz konusu olabilir” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir