Gündem

Taşeron İşçiler İçin Çok Önemli Talep ! Eşit Maaş İsteniyor

Kamuya alınan taşeron işçilerin genel ve özlük haklarıyla ilgili sorunları bir türlü çözülemezken taşeron işçilerin maaş sorunu kısmen çözüldü. Öz Sağlık İş Diyarbakır İl Temsilcisi Taşkın Çulcu taşeron işçiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Taşkın Çulcu açıklamalarında KHK ile kadroya geçirilen eski taşeron işçileriyle ilgili birçok sorunun bulunduğunu belirtti. Ayrıca Çulcu açıklamalarında “Örneğin hastanede çalışan bir işçinin belediye sendikasında ne işi olabilir. Yetkilileri bu konuda ivedilikli bir şekilde göreve çağırıyoruz.” ifadelerine yer vererek hangi kurum çalışanlarının hangi sendikaya üye olması gerekiyorsa en kısa zamanda Çalışma Bakanlığı talimatıyla bu sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Bunun yanı sıra Çulcu taleplerini şöyle ifade etti:

“İŞÇİLER SENDİKALARINI NET BİR ŞEKİLDE BİLMELİ”

Önemli bir konuda İşverenin iş yeri NACE kodu bu kod işçi için çok önemli çünkü hangi sendikaya üye olacağının bir nevi göstergesi durumunda bugün Türkiye geneli bir sorun durumunda hastanelerde çalışan işçilerin bir kısmı sağlık sendikası üyesi bir kısmı belediye sendikası üyesi yaptıkları iş unvan aynı birçok kurumda bu sıkıntılar var. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile yetkilileri bu konuda ivedilikli bir şekilde göreve çağırıyoruz. Hangi kurum çalışanlarının hangi sendikaya üye olması gerekiyorsa en kısa zamanda çalışma bakanlığımız talimatıyla bu sorun ortadan kaldırılmalı işçiler sendikalarını net bir şekilde bilmelidirler.

Sendikaların yüzdelik dilimlerin iadesi için açmış oldukları davaları temyiz yolu açık olmak şartıyla kazanmış oldukları davaları kurumlar en kısa zamanda hayata geçirmelidirler.

Tayin ve Geçici görevlendirmelerde kurum yetkililerince engeller çıkarılmakta biran önce bu konunun çözülmesi gerekmektedir.

EŞİT MAAŞ TALEBİ

Eşit işe Eşit maaş istiyoruz bugün baktığımızda kadroya geçen arkadaşlarımızın çoğunun yaptığı iş aynı ama maaşları çok farklı işçiler arasındaki bu maaş dengesizliğini ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çalışanların performansının daha yüksek ve verimli olması için bu gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir