Gündem

Taşeron İşçilere Asgari Ücret Oranında Zam ve Maaş Artışı Yapılacak Mı?

Kadroya alınan taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılıp yapılmayacağı konusu çok uzun süredir kamu gündeminde. Yıl başında yapılan yüzde 4 oranında ki zammın ardından bir gelişme yaşanmayan maaşlar için bazı belediyeler adım atmıştı. 

Bu konuya ilişkin hükümet kanadından da önemli açıklamalar gelmiş ve durumun adaletsiz olduğu vurgusu yapılmıştı. 

Kurumların inisiyatifinde olan maaş zammı için ise enflasyon oranı ya da asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık oran ön plana çıkıyor. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARINA ZAM YAPILACAK MI?

Taşeron işçilerin maaşlarına zam konusunda bazı belediyeler örnek teşkil edebilecek kararlar almışlardı. İlgili sendika temsilcileri ile Toplu İş Sözleşmesi imzalayan bazı belediyer bünyelerinde görevli işçilere maaş zammı, bayram ikramiyesi, eğitim ve yakacak desteği gibi konularda yardımlar da bulunmuşlardır. 

Taşeron işçiler için en son zam örneği ise yüzde 45’lik oranla gelmişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden UlaşımPark A.Ş. bünyesinde görevli 785 işçi belediye yüzde 45 zam, yakacak yardımı, eğitim yardımı, yılda bir maaş ikramiye gibi adımlar atmıştı. 

Bu Kapsamda;

Taşeron işçi maaşlarına belediyelerden gelen zam haberlerine kamuda çok rastlanmadı. Kamu kurumları taşeron işçilere zam konusunda oldukça sessiz durdular. Bu konuda ise en kısa sürede TİS ve zam yapılması konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir