Gündem

TBMM’de çalışan personel sayısı açıklandı!

İYİ parti Denizli Milletveli Öztürk’ soru önergesi ile bilikte  Meclis başkanvekili Bilgiç  Öztürk’ün soru önergesine yönelik açıklamada bulundu. Bilgiç, meclis içerisinde bulunan personel kadrolarına dair rakamları açıkladı. Bilgiç’in sunduğu verilere göre;

Meclis’te, 4/A statüsünde 2 bin 3, 4/B statüsünde 989, 4/D statüsünde 961 çalışan bulunuyor. Sözleşmeli personel katagorisinde ise Parlamento’da görev yapan kişi sayısı 1810 olduğu belirtildi. KHK ile kapatılan Başbakanlık personelinin 367’sinin Meclise ataması yapıldı. Başbakanlıktan gelen 33 müşavir ve 55 yasama uzmanı mecliste görevlerini sürdürüyorlar.

TBMM’de aynı iş bölümünde çalışanlar ve iş yapmayıpta maaş alanlar arasında yaşanan özlük hakları,maaş farkları ve ücretleri muhalefet partileri tarafından gündeme getirilmişti. Bu durum akıllara geçtiğimiz zamanlarda meclisin yemekhanesinde oldukça uygun olan yemek fiyatlarını akıllara getirdi.Bu konuda muhalefet partiler tarafından gündemde oldukça yer etmişti.

BİLGİÇ CEVAPLADI

Meclis çalışanlarının maaşları ve özlük haklarındaki farklılıklara yönelik değişikliğe gidilip gilmeyeceği soruldu. Meclis Başkanvekili Bilgiç tarafından verilen cevap dikkat çekti.

Aynı işi yapan personelin farklı maaş almasına ilişkin açıklamada bulunan Bilgiç, konuya yönelik düzenlemede sorumlu adres olarak TBMM’yi gösterdi. Bilgiç, “Maaş ve özlük haklarındaki iyileştirmeler yasa değişikliği ile gerçekleştirilebilecek olup, konu hakkında TBMM Başkanlığı’nın idari tasarrufları ile değişikliğe gidilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir