Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

TBMM Genel Kurulu’nda Bedelli Askerlikte Eğitim Şartı Kaldırılsın Önerisi

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklama ile yeni askerlik sisteminin detaylarını paylaştı. Yeni askerlik sistemine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından bedelli askerlik konusu gündeme geldi.

Yaklaşık 700 bin kişinin başvuruda bulunduğu bedelli askerlik için 21 gün eğitim şartının olması ve uygulamanın ediliyor olması, Meclis gündemine geldi. İYİ Parti tarafından gündeme getirilen konu hakkında bu şartın kaldırılması istendi. 

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU MECLİS GÜNDEMİNDE

Bedelli askerlik başvurusunda bulunup celp dönemini bekleyen adayların eğitim konusu TBMM gündeminde yer aldı. İYİ Parti milltevekili Feridun Bahşi Meclis Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasında bedelli askerlik ile ilgili açıklamalar yaptı. 

“Değerli milletvekilleri, Sayın Cumhurbaşkanı askerlik sistemiyle ilgili bir çalışma yapıldığını kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanının açıklaması toplumun beklentilerini karşılamaktan çok uzak durumda. Burada, mevcut yirmi bir günlük bedelli konusunda 700 bine yakın gencin öncelikli beklentisi birkaç ay içinde askerliğini yapıp işine dönmek. Hayatına yön verebilmek amacıyla borç harç ya da kredi şeklinde temin ettiği 15 bin lirayı yatırıp müracaatta bulundu.”

21 Günlük Eğitim Kaldırılsın

Konuşmasının devamında bedelli askerlik için celp sürelerinin çok uzun olmasına dikkat çeken Feridun Bahşi, 21 günlük eğitimin kaldırılmasını istedi. Geçmişte uygulanan bedelli askerlik uygulamalarını hatırlatan Feridun Bahşi şu ifadeleri kullandı.

”Ancak uygulamada bu gençler otuz yedi ayrı gruba ayrılıp 2020 yılının aralık ayına kadar celp dönemlerine bölündüler. 1999 yılından sonraki çıkarılan hiçbir bedellide eğitim yoktu ancak bu defa nedense –ki, bu nedense ünlem işaretli- yirmi bir günlük eğitim kondu. Bu gençlere yurtdışında yaşayan bedelli başvurularına tanınan haklar tanınarak yirmi bir günlük eğitimin kaldırılması gerekmektedir.” 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir