Gündem

TBMM Genel Kurulu’nda MHP’den KİT Çalışanları Kadroya Alınsın Talebi

KİT çalışanlarının kadroya alınmaması konusu Meclis gündemine konuşulmaya devam ediyor. KİT çalışanlarının durumuna dair son konuşma ise MHP tarafından dile getirildi. 

MHP’DEN KİT ÇALIŞANI AÇIKLAMASI

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Yapmış olduğu konuşmasında kamuda çalışan ancak kadro verilmeyen KİT çalışanlarına dair değerlendirmelerde bulunan Mustafa Kalaycı, KİT çalışanlarının şuan ki durumu hakkında bazı bilgiler verdi. 

Bu kapsamda kadroya alınan taşeron işçiler ile ilgili düzenlemeyi hatırlatan Mustafa Kalaycı, bu düzenlemenin tüm çalışanları kapsamadığını ifade etti. 

”Kapsama alınmayanların başında KİT’lerde çalışan taşeron işçiler gelmektedir. Yine, 4 aralıktan önce çalışmış olanlar, joker olarak çalışanlar, kiralık araçların şoförleri kapsam dışında kalmış; tüm şartları taşıdıkları hâlde ihalelerin yaklaşık maliyeti içinde personel giderleri yüzde 70’in altında olması hükmüne takılan taşeron işçilere kadro verilmemiştir. Kamunun asıl işlerinde çalıştıkları hâlde başta hastanelerde olmak üzere bilgi işlemci, laborant, tekniker, kimyager, radyolog olarak çalışan taşeron işçiler kadro alamamıştır.”

KİT ÇALIŞANLARINA KADRO VERİLMELİDİR?

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı konuşmasında, KİT çalışanlarına kadro verilmemesinin haklı bir nedeni olmadığını ifade etti. Bu kapsamda parti olarak taşeron işçi düzenlemesinin tüm çalışanları kapsaması gerektiğini düşündüklerini açıklayan Mustafa Kalaycı şu ifadeleri kullandı. 

”İhalede personel çalıştırmanın yanı sıra malzeme, yazılım ve benzeri işlerin de olması bu çalışanların taşeron işçisi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak hak ve hakkaniyet açısından, kadro alamayan taşeron işçilere de kadro verilmesini, yapılan düzenlemenin tamamına erdirilmesini umuyor ve bekliyoruz. Esasen, köklü bir düzenleme yapılmalı, KİT’ler de dâhil tüm kamuda taşeron, sözleşmeli, geçici, vekil, fahri ve ücretli statüde çalışanların tamamı kapsama alınmalıdır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir