Gündem

TBMM’nin BU Haftaki Gündem Konusu Yeni Askerlik Sistemi ve Erken Terhis

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği yeni askerlik sistemi için görüşmeler başlıyor. Bayramdan önce çıkması için uğraş verilen ancak gelen talepler üzerine bayramdan sonraya kalan konu için süreç 11 Haziran Salı günü başlayacak.

Görüşmelerin ardından söz yasanın onaylanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu yasa hem şuanda askerde olan vatandaşları hemde askerlik için bekleyenleri yakından ilgilendiriyor.

ASKERLİK YASASI MECLİS GÜNDEMİNDE

Yeni askerlik yasası ile sistem baştan aşağı değişecek. Öğrenim düzeyine göre belirlenen askerlik süresi kalkıyor. Artık her yükümlü aynı süre içinde askerlik yapacak. Askerlik süresi tüm eğitim seviyesinden mezun vatandaşlar için sabit 6 ay olacak. 

Ancak isteyen yükümlüler şartları sağlamaları ve durumların oluşması durumunda askerde kalabilecekler. Mesleklerine göre 12 ay askerlik yapacak vatandaşlara ise ikinci 6 ay için maaş bağlanacak. Ayrıca askerde kalan vatandaşlar çeşitli aşamalardan geçerek askerlikte yükselebilecekler. 

Düzenleme ile gelen bir diğer önemli değişiklik ise bedelli askerlik. Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Vatandaşlar için her yıl belirlenecek ücret karşılığında 1 aylık eğitimin ardından terhis olabilecekler. 2019 yılı için bedelli askerlik ücreti 30 bin TL civarı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir