Gündem

Temmuz Ayında Asgari Ücrete Enflasyon Zammı Yapılacak Mı?

Kamu kurumlarında çalışan kamu görevlileri ile emekli vatandaşların maaşlarına Temmuz ayında yapılacak olan enflasyon zammı, asgari ücret ile çalışan vatandaşların da maaşlarına yansıtıp yansıtılmayacağı konusu merak ediliyor. 

Kamu İlanları olarak söz konusu enflasyon zammı detaylarını ve asgari ücret ile çalışan vatandaşların durumlarını ele aldık. 

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN VATANDAŞLARA ENFLASYON ZAMMI

Toplu Sözleşme kapsamında memur maaşlarına Temmuz ayında yapılacak sabit zam oranının ardından enflasyon oranında da zam yapılacak. Yılın ilk 6 ayında oluşan zam oranının yüzde 4’ü aşması halinde oluşacak fark tutarı maaşlara zam olarak yansıtılacak. 

TÜİK verilerine göre 6 aylık bölümün 4 aylık kısmı belli oldu. 4 aylık süreçte oluşan enflasyon verilerine göre enflasyon oranı yüzde 3.99. Yani Mayıs ve Haziran aylarında oluşacak enflasyon rakamları kaspamında maaşlara fark oranına zam yapılacak. Bunun için açıklanan Merkez Bankası tahminleri ise yüzde 6 seviyesinde. 

Asgari Ücretlilerin Durumu

Asgari ücret ile çalışan vatandaş memur ve emekli maaşlarına yapılacak enflasyon zammının kendi maaşlarına da yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunu araştırıyorlar. Ancak bu noktada şunu belirtmekte fayda var. 

Memur maaşlarına yansıtılacak olan zam asgari ücrete yansıtılmayacak. Asgari ücrete Ocak ayında yapılan zam tüm yılı kapsıyor. Bu kapsamda asgari ücretliye yıl içinde enflasyon zammı da dahil olmak üzere ek zam yapılmıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir