Gündem

TEST’ten Esnaf ve Sanatkarların Prim Gün Sayısı Azaltılsın Talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafların emeklilik prim ödemelerine dair açıklamalarda bulundu.

ESNAFIN PRİM GÜN SAYISI 7200 OLMALI

Yazılı olarak yapmış olduğu açıklamasında diğer çalışanlar ile esnafların ödemesi gereken prim gün sayısı hakkında kıyaslama yapan Bendevi Palandöken esnafın ödemesi gereken prim gün sayısının çok fazla olduğunu ve bu rakamın azaltılması gerektiğini ifade etti. 

“Esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olması, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200’e indirilmelidir.” 

Prim Borcu Olan Esnafın Sağlık Hizmeti Alması

Prim borcu bulunan esnafların sağlık hizmeti alsa bile ilaç alamadığını ifade eden TESK Başkanı Bendevi Palandöken bu konuda yapmış olduğu açıklamasında esnafın ve ailesinin mağduriyet yaşamaması adına bu konuda düzenleme olması gerektiğini söyledi. 

İş Kazası konusu hakkında da taleplerini dile getiren Bendevi Palandöken şu ifadeleri kullandı.

”Ayrıca esnaf ve sanatkarın iş yerinde geçirdiği kazalar da iş kazası sayılmalı. Çünkü iş yerinin kendine ait olması, kaza yaşanmayacağı anlamına gelmez. İş kazası, hastalık ve yaşlılık hallerinde SSK’li ve BAĞKUR’lu ayrımlarına son verilerek tüm kesimler için sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalı.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir