Gündem

TİS İle Yüzde 50 Zam Bekleyen İşçilere Yüzde 5 Zam Kararı

TÜPRAŞ işçilerinin zam konusu karara bağlandı. İşçi sendikası tarafından talep edilen yüzde 50 oranında zam talebi kabul edilmemişti.

Bunun üzerine Petrol iş Sendikası, 4 bin 300 üyesi ile tam gün eylem yapmışlardı. İşçiler tarafından talep edilen yüzde 50 oranında zam oranına dair konu Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlantı. 

YHK’DAN YÜZDE 5 ZAM KARARI

TÜPRAŞ ile Petrol İş Sendikası arasında devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine konu Yüksek Hakem Kurulu’na taşınmıştı. Konuya dair yaşanan son gelişmede, Tüpraş Yüksek Hakem Kurulu kararı ile şirket ve Petrol İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesinin karara bağlandığını duyurdu.

Alınan ve KAP’a yapılan açıklamada işçilere, 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2021 arasında 3 yıl geçerli olmak üzere; ilk 6 ay için yüzde %6, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı 6 aylar için ise %5 zam verilecek. Ayrıca işçilere TÜFE’nin %5’i aşması halinde aşan kısım artışa ilave edilecek. 

Ayrıca çalışma süresinde dair düzenlemede, çalışma süresinin haftada 40 saat, üçlü vardiya halinde ise 42 saat olarak belirlendiği açıklandı. Bu süre artışı ücretlere ek yevmiye olarak ödenecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir